• 1
  • 2
  • 3
czwartek, 10 wrzesień 2020 14:13

Charytatywność na opak

Napisała

Polski Czerwony Krzyż wzbudza w społeczeństwie z reguły pozytywne skojarzenia. Znany jest z tego, że na przestrzeni lat swojej działalności podejmował wiele akcji charytatywnych skierowanych do ludzi potrzebujących pomocy. Dziś chcemy skupić się na akcji, która trwa już od lat 90-tych, a którą jest zbiórka używanej odzieży. Otrzymaliśmy bowiem informację, że kontenery PCK nie są opróżniane systematycznie, a odzież jest porozrzucana wokół nich. Taka sytuacja ma miejsce m.in. w miejscowości Nowinka, ale również w Augustowie.

Zbiórka używanej odzieży to akcja PCK, która jest powszechnie znana. Na terenie całego kraju, w miastach, miasteczkach i wsiach, rozmieszczone są kontenery, do których mieszkańcy mogą wrzucać zbędne, używane ubrania. Dzięki temu odzież otrzymuje drugie życie i może wspomóc tych, którzy ze względów finansowych nie mogą kupić sobie nowych ubrań. Oczywiście tylko część zebranej odzieży trafia do ludzi. Bardzo zniszczone rzeczy poddawane są recyklingowi i wytwarza się z nich np. czyściwo fabryczne, materiały do uszczelniania itp. produkty. Generalnie akcja zbierania odzieży to bardzo dobra idea, ale jak wiele innych, pożytecznych z założenia, ma swoje niedostatki oraz wady. Kontenery nie zawsze są opróżniane systematycznie i zdarza się, że odzież rozrzucana jest wokół  nich. Nie jest to ani estetyczne, ani nie przysparza dumy Polskiemu Czerwonemu Krzyżowi. Pojemniki firmowane są przecież jego znakiem.

Taka sytuacja wydarzyła się wczoraj (9 września) we wsi Nowinka w powiecie augustowskim. Jeden z czytelników zadzwonił do naszej redakcji rozżalony, że przywiózł tam z oddalonej o kilka kilometrów wioski swoje używane ubrania. Wiedział bowiem, że w Nowince są kontenery i chciał z nich skorzystać. Opowiedział nam jaka był jego reakcja na zaistniałą sytuację.

„Zobaczyłem trzy kontenery wypełnione po brzegi, a dookoła, na ziemi, rozrzuconą dużą ilość ubrań. Moim zdaniem to bardzo dobra idea z tymi pojemnikami, ale trzeba pilnować, żeby je w porę opróżniać. Jechałem tak daleko i nie mogłem wrzucić do kontenera dwóch worków z ubraniami. To taka charytatywność na opak. Na kontenerach jest znak PCK, więc to oni powinni o nie dbać” – informuje nasz rozmówca.

Podobna sytuacja ma miejsce w Suwałkach, gdzie również zaistniał problem z przepełnionymi kontenerami. Zadzwoniliśmy do suwalskiego oddziału PCK i zapytaliśmy o porozrzucaną wokół pojemników odzież.

„Odbiorem odzieży z kontenerów zajmuje się pewna firma, która ostatnio niesystematycznie wykonuje to zadanie. Rzeczywiście, mamy takie zgłoszenia od mieszkańców i staramy się załatwić tę sprawę. Kontenery mają służyć działalności proekologicznej, zatem zobowiązuję się do wzmożenia nadzoru nad utrzymaniem porządku przy pojemnikach. Proszę również, aby mieszkańcy nie pozostawiali rzeczy obok kontenerów, gdy są one pełne. Proszę poczekać, aż zostaną opróżnione lub wrzucić do innego” – mówi pracownik PCK w Suwałkach.

W sprawie funkcjonowania kontenerów rozmawialiśmy również z dyrektorem Podlaskiego Oddziału Okręgowego PCK w Białymstoku, panią Elżbietą Paczkowską.

„Współpracujemy z firmą, która zabiera odzież z kontenerów. Nie zawsze jest to nasza wina, że kontenery szybko się zapełniają. Wiem, że często znajdują się tam tzw. podrzuty. To znaczy, że second handy, którym nie uda się sprzedać odzieży, przywożą całymi workami rzeczy i upychają do kontenerów, bądź pozostawiają w ich pobliżu. Jeśli mamy takie zgłoszenie, niezwłocznie jedziemy oczyścić kontener. Jeśli chodzi o Nowinkę, to natychmiast zlecam wyjazd samochodu, który zabierze ubrania. W Suwałkach już nasi pracownicy byli. Byli też w Augustowie i otrzymałam informację, że tam pod naszymi kontenerami znajdują się przedmioty wielkogabarytowe: łóżko, opony, a tych rzeczy nie będziemy uprzątać, bo to nie należy do naszych kompetencji” – wyjaśnia pani dyrektor.

Oczywistą sprawą jest to, że firmy powinny na czas wywiązywać się ze swoich zadań, ale mieszkańców także obowiązuje kultura i obowiązek dbania o środowisko.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot