• 1
  • 2
poniedziałek, 14 wrzesień 2020 14:30

Nowe fakty w sprawie 14-latki z Podlasia. Przesłuchania trwały kilka godzin

Napisała
Policja Podlaska Policja Podlaska

O zaginięciu 14-letniej Roksany Guzowskiej pisaliśmy kilka dni temu. W miniony weekend dziewczyna została odnaleziona. Zatrzymano również podejrzanego w tej sprawie 37-latka. Po przesłuchaniu nastolatki oraz mężczyzny prokurator postawił zarzuty. Do sądu trafił również wniosek o aresztowanie podejrzanego.

Roksana została odnaleziona w nocy z piątku na sobotę (11/12 września) w znajdującym się w lesie pustostanie w powiecie lwóweckim. Cała i zdrowa nastolatka została przekazana rodzinie.

W poniedziałek (7 września) ojciec odwiózł dziewczynkę pod szkołę i od tamtej pory kontakt z nią się urwał. Roksana zeznała, że zamiast na lekcje, udała się na dworzec kolejowy, aby stamtąd pojechać pociągiem do Bolesławca na spotkanie z nowo poznaną przez Internet koleżanką w swoim wieku. Dziewczyny były bowiem umówione na wspólną ucieczkę ze swoich domów. Na miejscu Roksana spotkała się jednak z 37-latkiem.

Po trwających kilka godzin przesłuchaniach mężczyzna usłyszał zarzut działań, których celem miało być seksualne wykorzystanie dziewczyny (przestępstwo z art. 200a par. 1 Kodeksu karnego) oraz narażenia jej zdrowia, a nawet życia poprzez „ukrywanie jej w pustostanach, gdzie była narażona na negatywne oddziaływania warunków atmosferycznych, w szczególności niskiej temperatury”. Mężczyzna nie stosował przemocy na dziewczynie.

Podejrzany w tej sprawie mieszkaniec okolic Bolesławca przyznał się do nawiązania kontaktu z Roksaną. Potwierdził również, że utrzymywał z nią korespondencję z fikcyjnego profilu internetowego. Nie przyznał się jednak do tego, że chciał wykorzystać dziewczynkę seksualnie, ani że narażał jej zdrowie czy życie.

Prokurator złożył wniosek o trzymiesięczny areszt dla podejrzanego. W tym czasie chce wyjaśniać, czy mężczyzna brał udział w podobnych akcjach oraz czy wcześniej nie wykorzystywał innych nastolatek. Dziś sąd ma rozpatrzyć wniosek o areszt dla 37-latka.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.