• 1
  • 2
wtorek, 15 wrzesień 2020 13:27

Jeleń zaatakował grzybiarzy – przeciągnął jednego po ziemi, drugi ugodził zwierzę scyzorykiem

Napisała
pixabay.com pixabay.com

W minioną środę policjanci z Górowa Iławeckiego zostali wezwani do nietypowej interwencji. Pomoc wezwali grzybiarze zaatakowani przez agresywnego jelenia. Walka ze zwierzęciem była zacięta.

„W środę (09.09.2020) przed godz. 11:00 policjanci z Górowa Iławeckiego interweniowali w związku z niecodzienną sytuacją, do której doszło w lesie w okolicy Kamińska. Pomoc wezwała kobieta, która z rodziną i sąsiadem zbierała grzyby. Z jej relacji wynikało, że w pewnym momencie całą grupę grzybiarzy zaatakował… jeleń” – możemy przeczytać na stronie warmińsko-mazurskiej policji.

„Kobiecie jako pierwszej udało się uciec przed zwierzęciem, wybiec z lasu i wezwać pomoc. Agresywne zwierzę nie dawało za wygraną i atakowało kolejne osoby, nie pomagał hałas i odwracanie jego uwagi na różne sposoby. W pewnym momencie rozwścieczony jeleń skierował swoją agresję w kierunku 56-latka i przeciągnął go kilkanaście metrów po ziemi. Z pomocą mężczyźnie przyszedł 55-letni sąsiad zaatakowanego i scyzorykiem ugodził jelenia w kończynę, dopiero wówczas zwierzę uciekło w głąb lasu. Gdy na miejsce dotarły służby ratunkowe, poturbowany 56-latek został zbadany przez zespół pogotowia ratunkowego. Szczęśliwie nie doznał poważnych obrażeń i nie wymagał hospitalizacji” – informuje policja.

Jak się później okazało, agresywne zwierzę było młodym bykiem przyzwyczajonym do kontaktu z ludźmi. A że mamy właśnie okres rykowiska, jeleń mógł wziąć grzybiarzy za swoich rywali. Buzujące w zwierzęciu hormony mogły być przyczyną ataku.

Niestety agresywne zwierzę zakończyło swój żywot tragicznie. Zostało odstrzelone przez myśliwego. Jeleń podobno był oswojony, wychowywany w jednym z gospodarstw w pobliżu miejsca zdarzenia. Takie osobniki nie znają innych jeleni, znają tylko człowieka, którego traktują jako przedstawiciela swojego gatunku. Gdy nadchodzi rykowisko, byki silnie ze sobą konkurują i odganiają rywali. Tak też stało się w przypadku grzybiarzy.

Za śmierć jelenia są więc odpowiedzialni ci, którzy przyzwyczaili go do kontaktu z ludźmi. Dziki byk nie zaatakowałby bowiem człowieka. Należy pamiętać, aby nigdy nie zabierać młodych saren czy jelonków z miejsca, w którym się na nie natknęliśmy. Warto również wspomnieć, że zabieranie dzikich zwierząt z lasu i ich trzymanie w niewoli jest karalne.

Trzeba też mieć na uwadze, że wyprawa na grzyby i nadzieja na spokojne spędzenie czasu na łonie natury może nas bardzo rozczarować. Tak, jak to było w przypadku wyżej opisanych grzybiarzy.

Źródło: warminsko-mazurska.policja.gov.pl

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.