• 1
  • 2
wtorek, 15 wrzesień 2020 14:42

Znów chcemy kupować domy i mieszkania. Czy ceny spadają?

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Zainteresowanie kupnem mieszkań i domów w Polsce od kilku lat jest duże. Pandemia ograniczyła jednak popyt, co spowodowało obniżenie finansów deweloperów, a w niektórych przypadkach pociągnęło za sobą nawet wstrzymanie inwestycji w tej dziedzinie. Rynek nieruchomości jest dziś jednak w lepszej kondycji niż w poprzednich miesiącach. Polacy znów chcą kupować domy i mieszkania. Czy jest to spowodowane spadkiem cen?

Sytuacja na rynku nieruchomości nieco się poprawiła, a banki rozluźniły rygory udzielania kredytów, dlatego ruch na rynku mieszkaniowym powrócił do normy. Są jeszcze różnice w porównaniu z ubiegłym rokiem, jednak ta branża to wciąż mocna dziedzina. Ceny nieruchomości jednak nie spadają, chociaż większość klientów oczekiwałaby tego. Jak twierdzą eksperci, obniżanie cen nie jest w tej chwili konieczne.

Mimo to w ostatnich miesiącach okazało się, że ludzie biorą coraz wyższe kredyty i chcą kupować coraz większe domy. Dużą wagę przywiązuje się do ogrodów, które dają możliwość swobody. Deweloperzy twierdzą, że w miarę upływu czasu i kolejnych etapów zmniejszania restrykcji pandemicznych, rynek mieszkaniowy wróci do kondycji sprzed Covid-19.

Co na ten temat mają do powiedzenia augustowscy deweloperzy? Sprawdziliśmy.

„Nie odczuwamy zahamowania popytu na nieruchomości. Gorzej jest z pozyskaniem terenów. Domy kupują zarówno mieszkańcy Augustowa, jak również przyjezdni. Jeśli chodzi o ogrody przy domkach, to w zasadzie przy każdym domu jakiś ogródek jest, jedynie różnią się one wielkością” – mówi nasza rozmówczyni z firmy deweloperskiej.

„Popyt na nieruchomości jest w zasadzie zawsze. Było chwilowe zwolnienie, być może ze względu na obostrzenia stosowane przez banki przy udzielaniu kredytów. Obecnie banki zluzowały rygory, a ludzie znowu bardziej zainteresowali się kupnem mieszkań. Jeśli chodzi o ceny, to nie zamierzamy ich obniżać. Ceny materiałów budowlanych są wysokie, a popyt na kupno nieruchomości jest spory, więc na razie nie ma potrzeby obniżać cen. Obserwuję, że zainteresowanie rynkiem mieszkaniowym wzrasta, więc wszystko wraca do normy” – wyraził swoje zdanie augustowski deweloper.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.