• 1
  • 2
  • 3
czwartek, 17 wrzesień 2020 12:56

Augustowscy strongmani uhonorowani w Alei Olimpijczyków w Szelmencie

Napisała
fot. Konrad Paszkiewicz fot. Konrad Paszkiewicz

W poniedziałek (14 września) w Alei Olimpijczyków w Wojewódzkim Ośrodku Sportu i Rekreacji Szelment odsłonięto kolejne płyty z nazwiskami zasłużonych polskich sportowców. Wśród nich znaleźli się zawodnicy strongman z Augustowa.

W Alei Olimpijczyków w Wojewódzkim Ośrodku Sportu i Rekreacji Szelment znajdują się już 32 płyty, którymi uhonorowani zostali polscy sportowcy olimpijscy. Ta idea powstała cztery lata temu, a jednym z jej głównych pomysłodawców był Wojciech Fortuna – polski mistrz olimpijski z Sapporo z 1972. Płyty mają być nie tylko wyróżnieniem dla tych, którzy swoją ciężką pracą osiągnęli sukces, ale również inspiracją dla młodych sportowców i skłonieniem ich do naśladowania mistrzów.

W uroczystości odsłonięcia 13 nowych tablic wzięli udział olimpijczycy i medaliści mistrzostw świata oraz podlascy parlamentarzyści, radni wojewódzcy i goście specjalni m.in. Andrzej Kozak, szef Tatrzańskiego Związku Narciarskiego czy przedstawiciele Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Poniedziałkowe odsłanianie tablic oraz sadzenie Dębów Pamięci, które symbolizować mają pamięć o sukcesach poszczególnych sportowców, odbyło się po raz czwarty w historii istnienia tego przedsięwzięcia. Uhonorowani zostali: Jerzy Zdzisław Kulej, Janusz Zarenkiewicz, Henryk Petrich (wszyscy boks), Stanisław Gąsienica Daniel, Janusz Fortecki (skoki narciarskie), Kazimierz Kmiecik , Jan Domarski, Andrzej Szarmach (piłka nożna), Elwira Seroczyńska (łyżwiarstwo szybkie), Konrad Paszkiewicz, Grzegorz Skowroński (augustowscy zawodnicy strongman), Krystyna Danilczyk-Zabawska (pchnięcie kulą), Janusz Gerard Pyciak-Peciak (pięciobój nowoczesny).

W związku z tym, że swoje tablice w Alei Olimpijczyków zdobyli sportowcy z Augustowa, postanowiliśmy przeprowadzić wywiad z jednym z nich. Naszym rozmówcą był Konrad Paszkiewicz – reprezentant naszego miasta w różnego rodzaju zawodach i mistrzostwach, zarówno w Polsce, jak i za granicą, który osiąga znaczące sukcesy.

„Jestem naprawdę szczęśliwy, że mogę reprezentować nasze miasto - jest to dla mnie wielki zaszczyt! Udało mi się to w kadrze Polski i Europy w Futbolu Amerykańskim, a także w Strongman” – zaczął pan Konrad.

Na pytanie dotyczące uhonorowania jego oraz Grzegorza Skowrońskiego tablicą w Alei Olimpijczyków w Szelmencie odpowiedział w następujący sposób.

„Rozmawiałem o tym z Grzegorzem i zgodnie stwierdziliśmy, że jest to naprawdę wielkie wyróżnienie! Poczułem się naprawdę zaszczycony, kiedy pan Wojciech Fortuna poinformował mnie  o tym wyróżnieniu, tym bardziej że jest on jedną ze sportowych legend Polski. Nominacja od kogoś takiego cieszy podwójnie! Nieocenione okazało się również wsparcie na samym miejscu wydarzenia – dobre słowo od pana Wojciecha Fortuny, pana Wójta Mariusza Grygieńcia oraz Radnego Województwa Podlaskiego z Augustowa Pana Bogdana Dyjuka sprawiło, że poczułem się jeszcze bardziej doceniony” – opowiada augustowski sportowiec.

„Cieszy mnie też fakt, że jesteśmy kolejnymi mieszkańcami powiatu augustowskiego, którzy zostali w ten sposób uhonorowani – świadczy to o tym, że w naszym pięknym regionie tkwi naprawdę wielki potencjał sportowy i myślę, że to kwestia czasu aż pojawią się kolejne tablice” – mówi pan Konrad.

Sportowiec z Augustowa opowiedział nam również o tym, w jaki sposób przygotowuje się do zawodów. Wiele ćwiczeń, wspólnie z innymi strongmanami – Grzegorzem Łaniewskim, Krzysztofem Dytkowskim, Michałem Skorupą oraz Patrykiem Wysockim – wykonuje na siłowni. Treningi strongman odbywają się zaś na placu koło restauracji Zajazd Wiwa. Sportowcy ćwiczą tam na sprzęcie, który w większości zrobili sami.

Ile czasu pan Konrad poświęca na ćwiczenia i kiedy znajduje na nie czas? Wiemy, że oprócz tego, że jest strongmanem, jest również czynnym zawodnikiem białostockiej drużyny futbolu amerykańskiego - Lowlanders Białystok.

„Mimo takiej ilości zobowiązań staram się nie trenować więcej niż 3-4 razy w tygodniu. Jest to spowodowane tym, że mam bardzo dużo obowiązków zawodowych, a jednak trzeba znaleźć jeszcze czas na odpowiednią regenerację organizmu, bo nie ma co ukrywać, z roku na rok potrzeba jej coraz więcej” – opowiada nasz rozmówca.

Zapytaliśmy pana Konrada o to, czy jest usatysfakcjonowany wyróżnieniem, jakim jest tablica w Alei Olimpijczyków w Szelmencie oraz o jego plany w związku ze swoją dalszą karierą sportową.

„Tutaj na wstępie chciałbym podziękować panu Wójtowi gminy Szypliszki Mariuszowi Grygieńciowi, który jako fundator mojej płyty stanął na wysokości zadania. Wraz z panem Wojciechem Fortuną zrealizowali jedno z moich marzeń. Cieszy fakt, że ludzie nie zapomnieli o strongman – dyscyplinie, w której odnosimy naprawdę duże sukcesy jako kraj!” – mówi augustowski sportowiec.

„Co do planów na przyszłość, to bardzo ciężko o nich mówić ze względu na szalejącą pandemię koronawirusa. W najbliższym czasie mam dwa pewne starty w kategorii Open – już w najbliższą sobotę (19.09) w Białymstoku oraz w dniach 25/26.09 na Mistrzostwach Polski w Inowrocławiu. Po sezonie strongman wracam do futbolu – już 3 października odbędzie się najbliższy mecz, który rozegram. Będzie to pojedynek z drużyną Tychy Falcons, który będzie transmitowany na żywo, więc serdecznie zapraszam do kibicowania, nawet na odległość” – informuje pan Konrad.

„Mam jednak nadzieję, że niedługo wszystko wróci do normy i kto wie, może w przyszłym roku uda nam się zorganizować zawody strongman w Augustowie” – kończy nasz rozmówca.

My również mamy nadzieję, że będzie nam dane spotkać się z panem Konradem na organizowanych w naszym mieście zawodach. A tymczasem gratulujemy już osiągniętych sukcesów i życzymy samozaparcia do osiągania kolejnych!

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot