• 1
  • 2
  • 3
piątek, 18 wrzesień 2020 12:28

Inwazja nieprzyjaciół w Cerkwii pod Augustowem

Napisała
Staroprawosławna Cerkiew Staroobrzędowców Staroprawosławna Cerkiew Staroobrzędowców

Gabowe Grądy to wieś w województwie podlaskim położona niedaleko Augustowa. Znajduje się tam Staroprawosławna Cerkiew Staroobrzędowców, która ostatnio boryka się z niemałym problemem. Księża proszą o pomoc.

Staroprawosławna Cerkiew Staroobrzędowców to jedno z czterech skupisk odłamu rosyjskiej Cerkwi na terenie Polski, z czego trzy znajdują się na Podlasiu. Łącznie staroobrzędowcy to zaledwie 800 osób. W Gabowych Grądach, w okresie pandemii, we mszach uczestniczy niewiele ponad 30 wiernych.

Ostatnio Cerkiew boryka się z inwazją… korników. Te owady niszczą stare, bezcenne, 400-letnie księgi liturgiczne.

Przeprowadziliśmy rozmowę z ojcem Mariuszem Jefimowem, który opowiedział nam o kłopotach z kornikami.

„Jesteśmy w posiadaniu siedmiu starych ksiąg, które zostały nam przekazane w 2013 roku przez prywatną osobę. Księgi stanowią dla nas duchową wartość. Korzystamy z ksiąg, można powiedzieć, na co dzień. Podczas mszy właśnie z tych ksiąg wierni czytają kanony i psalmy. Ja czytam tylko te modlitwy, które tylko ja mogę przeczytać. Niestety ostatnio zauważyliśmy, że księgi mają kanaliki, przez które przechodzą korniki, obgryzione kartki oraz okładki. Musimy ratować nasz skarb, ale niestety nie posiadamy tyle środków, aby pokryć koszty renowacji, które konserwatorzy zabytków wycenili na 10 tysięcy złotych za siedem ksiąg. Zwróciliśmy się do naszych wiernych, aby pomogli nam w ratowaniu cennych starodruków. Dzięki naszej rozmowie wiele ludzi dowie się pewnie o kłopotach Cerkwi i mam nadzieję, że ktoś zechce nas wesprzeć” – mówi ojciec Jefimow.

Od 2013 roku Cerkiew w Gabowych Grądach wpisana jest do rejestru kościołów i innych związków wyznaniowych Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Czy to nie tam należałoby szukać pomocy?

„Mam złe doświadczenia, ponieważ pisma do władz państwowych zwykle kończą się tak samo, a mianowicie odpowiedzią: „brak budżetu”. Zwracam się więc do wiernych i instytucji, które zechcą pomóc finansowo w pokryciu kosztów renowacji naszych starych ksiąg” – mówi ojciec Mariusz Jefimow.

Ratujmy więc perełki dziedzictwa narodowego, aby przyszłe pokolenia miały skąd czerpać wiedzę historyczną. Jeśli ktoś chciałby wesprzeć Cerkiew, datki może wpłacać na konto podane na stronie internetowej Staroprawosławnej Cerkwii Staroobrzędowców

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot