• 1
  • 2
  • 3
poniedziałek, 21 wrzesień 2020 13:00

Czuj, czuj, czuwaj! Wyróżniony

Napisała
ZHP Augustów ZHP Augustów

Dwa lata temu Związek Harcerstwa Polskiego w Augustowie świętował swoje 100-lecie. Była uroczysta msza, byli goście, były również oraz podziękowania dla członków Związku.

Bogata historia augustowskiego ZHP zawarta jest w 3-tomowej Monografii Hufców Harcerskich w Augustowie 1918-1939, opracowanej przez śp. druha Antoniego Żabickiego. Monografia oparta jest na relacjach nieżyjących już augustowskich harcerzy, świadków tworzenia się i działalności pierwszych drużyn harcerskich.

W dobie trwającej pandemii wszyscy żyjemy i pracujemy w utrudnionych warunkach. O to, jak działa augustowski Hufiec ZHP, spytaliśmy komendanta Leszka Siemienowicza.

„W naszym Hufcu zrzeszamy 170 harcerzy i kilkunastu instruktorów. Poszczególne drużyny liczą po 14-15 harcerzy. Liczba członków jest ruchoma, ponieważ niektórzy odchodzą, inni przychodzą. Są u nas studenci, którzy uczą się w innych miastach i nie zawsze wracają do nas. Istotą działalności są dorośli, którzy chcą poświęcić swój wolny czas dzieciom. ZHP oparte jest na zasadzie zaufania rodziców do drużynowego – powierzają mu bowiem pod opiekę swoje dzieci” – mówi pan Siemienowicz.

W czasie minionych wakacji, ze względów epidemicznych, trudność stanowiło zorganizowanie wypoczynku dla dzieci i młodzieży. Jak było w augustowskim Hufcu ZHP?

„W sierpniu zorganizowaliśmy obóz w Suchej Rzeczce, naszej bazie harcerskiej. W opłacie za pobyt partycypowali rodzice. Otrzymaliśmy wsparcie finansowe od Podlaskiego Kuratora Oświaty” – opowiada pan komendant.

Czy  harcerstwo cieszy się zainteresowaniem? Czy młodzież chce być w jego szeregach i nosić ten zaszczytny mundur?

„Moim zdaniem, po uroczystościach 100-lecia ZHP, chęć przynależności do naszych szeregów nieco wzrosła. Społeczeństwo docenia fakt, że ZHP w swoim Statucie posiada zapis, iż uczestniczy w wychowaniu młodych ludzi. To jest nasza mocna strona” – powiedział pan Leszek Siemienowicz.

Nasza Redakcja życzy harcerzom wielu pozytywnych wrażeń wynikających z przynależności do tej organizacji. Czuwaj!

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot
ASS Społem