• 1
  • 2
  • 3
wtorek, 22 wrzesień 2020 15:29

Dzień bez samochodu dniem darmowych biletów autobusowych. Czy również w Augustowie?

Napisała

Corocznie, 22 września, przeprowadzana jest proekologiczna kampania pod hasłem Dzień bez Samochodu. Celem akcji jest upowszechnianie korzystania ze środków komunikacji miejskiej. W tym dniu w wielu miastach pasażerowie mogą skorzystać z przejazdów busami za darmo, nie kasując biletów. Czy dla augustowian również przygotowano taką niespodziankę?

Wspomniana kampania jest kampanią międzynarodową. W tym dniu media z większym zaangażowaniem piszą i mówią o poszanowaniu klimatu, o świeżym powietrzu i plusach, jakie daje odstawienie auta chociaż na jeden dzień. Aby zachęcić kierowców do skorzystania z komunikacji miejskiej, w ramach akcji przedsiębiorstwa przewozowe nie pobierają opłat za bilety. W niektórych miastach trzeba pokazać swoje prawo jazdy, a w innych po prostu wszyscy pasażerowie mogą jechać za darmo.

Czy w Augustowie również przygotowano mieszkańcom taką niespodziankę? Spytaliśmy o to prezesa Zakładu Komunikacji Miejskiej Spółki „Necko”, pana Krzysztofa Poskrobko.

„W lipcu i sierpniu nasi mieszkańcy jeździli za darmo, ale muszę się przyznać, że w tym roku umknęła nam ta data i informacje medialne na temat Dnia bez Samochodu. Nawał prac oraz obostrzenia pandemiczne spowodowały, że 22 września minął bez echa. Oczywiście w przyszłym roku z całą pewnością będzie to dzień bez biletów” – poinformował nas pan Poskrobko.

Spytaliśmy przy okazji pana prezesa, czy pasażerowie przestrzegają zasad pandemicznych, czy zakładają maseczki w autobusach.

„Większość pasażerów zakłada maseczki, a jeśli zdarzy się, że ktoś jej nie ma, wówczas kierowca, poprzez urządzenie nagłaśniające, prosi o założenie maseczki. Zdarza się, na szczęście rzadko, że ktoś odmawia, wówczas kierowca prosi o opuszczenie autobusu. Zwykle pasażer wysiada, ale jeśli nie chciałby tego zrobić, kierowca musiałby powiadomić policję. Ustawodawca nałożył na kierujących autobusem taki obowiązek. Oczywiście w celu zapewnienia pasażerom bezpiecznej jazdy, 3-4 razy dziennie autobus jest dezynfekowany, a na końcowym przystanku kierowca, środkami, które kupiliśmy z funduszy spółki, spryskuje poręcze i biletomaty. Jeśli chodzi o 22 września, to z pewnością w przyszłym roku będzie to dzień darmowych przejazdów naszymi środkami lokomocji” – obiecuje prezes spółki „Necko”.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot