Wydrukuj tę stronę
środa, 23 wrzesień 2020 13:45

Uwaga kierowco! Pojawią się nowe znaki drogowe!

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Na polskich drogach pojawi się pięć nowych znaków drogowych. Warto więc zapoznać się z nimi już teraz, aby nie być zaskoczonym, gdy zobaczy się je podczas jazdy.

Ministerstwo infrastruktury oraz ministerstwo spraw wewnętrznych i administracji przygotowało projekt nowych przepisów, których konsekwencją będzie powstanie pięciu nowych znaków drogowych. W niektórych przypadkach będzie to jedynie doprecyzowanie, o czym znany już z polskich ulic znak informuje.

Poniższy znak będzie oznaczał wjazd do śródmiejskiej strefy płatnego parkowania. Bardzo podobny znak, ale na białym tle, do tej pory również informował o wjeździe do strefy płatnego parkowania, ale nie do śródmiejskiej. Przepisy, które weszły w życie 5 września, rozróżniają bowiem te dwie strefy.

Screenshot2

Kolejny znak, którego znaczenie się zmieni, to znak informujący o zatoce przy drodze. Dotychczas był on stosowany tylko w tunelu, zaś według nowych przepisów, będzie można go zobaczyć również na drogach poza tunelem. Jednak skorzystać z miejsca, które wskazuje ten znak, będzie można tylko w przypadku wystąpienia niebezpieczeństwa lub awarii.

Screenshot3

Ministerstwo doprecyzowało również znaczenie tabliczki T-32, która pojawia się pod znakiem informującym o tunelu. Do tej pory kierowcy mieli mnóstwo wątpliwości, czy oznaczona na niej minimalna odległość między samochodami dotyczy pojazdów znajdujących się w ruchu, czy może stojących w tunelu. Teraz będzie to jasne – wyżej wymieniona tabliczka będzie oznaczała minimalną odległość od innego auta po zatrzymaniu.

Screenshot4Nowością będą także znaki informujące o zbliżających się zjazdach z dróg ekspresowych. Do tej pory z takimi oznaczeniami można było się spotkać jedynie w przypadku zjazdów z autostrad.

Screenshot5

Poniższy znak jest dobrze znany kierowcom, ale nie ma go w przepisach. Ta tablica informacyjna, która przeznaczona jest dla podróżnych i mówi o zbliżających się obiektach znajdujących się przy drodze (np. restauracja czy stacja paliw) znajdzie się na oficjalnej liście znaków. Pod tego typu tabliczkami będą również dodatkowe, informujące o odległości do kolejnej stacji benzynowej.

Screenshot6
Przepisy, które są w tej chwili na etapie konsultacji, mogą wejść w życie w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Wtedy też na drogach pojawią się przedstawiane wyżej nowe znaki.