• 1
  • 2
  • 3
środa, 23 wrzesień 2020 15:49

Czy w SP3 w Augustowie stosowano przemoc?

Napisała

Dość głośna już sprawa stosowania przemocy w Szkole Podstawowej nr 3 w Augustowie ma szansę na rozwiązanie. Z końcem września odbędzie się bowiem kontrola w Wydziale Edukacji i Sportu Urzędu Miejskiego, która ma wyjaśnić okoliczności tej sprawy.

Podstawowymi zadaniami szkoły jest tworzenie dla dzieci odpowiednich warunków do uczenia się, wychowywania i rozwoju. Ma to być miejsce przyjazne i bezpieczne dla każdego ucznia. Jest to ogromne wyzwanie i niejednokrotnie w placówkach zdarzają się przypadki przemocy i nietolerancji wśród dzieci i młodzieży. Stosowana jest nie tylko przemoc fizyczna, ale również psychiczna, a wszelkie jej oznaki powinny być dławione w zarodku. Jak bowiem wiadomo, poczucie bezpieczeństwa jest jedną z najważniejszych potrzeb człowieka, niezbędną dla jego zdrowia, rozwoju i osiągania życiowych sukcesów.

Od 1 września Szkoła Podstawowa nr 3 stanowi część nowo powstałego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 w Augustowie. Na stanowisku dyrektora nastąpiła jednak zmiana. To podobno ze względu na rzekomą przemoc występującą w szkole, poprzednia pani dyrektor otrzymała negatywną ocenę pracy, która została wystawiona przez burmistrza miasta. To cząstkowa ocena, ponieważ swoją ocenę wystawi jeszcze kurator oświaty. Sprawa nie jest zatem do końca wyjaśniona, a dotychczasowe jej skutki budzą ogólne wątpliwości.

Zwróciliśmy się do Przewodniczącej Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Augustowie, pani Jolanty Onety Roszkowskiej, o zajęcie stanowiska i wyjaśnienie, dlaczego komisja, która miała wyjaśnić całą sprawę, do tej pory nie podjęła działań.

„Komisja nie zajęła się jeszcze sprawą, ponieważ nie sprzyjał temu okres wakacyjny i urlopowy. Nie do wszystkich można było dotrzeć. Jest to kwestia bardzo delikatna, dlatego nie chciałabym stawiać diagnoz ani wyrażać sądów dopóki nie zajmiemy się wyjaśnianiem” – poinformowała nas pani przewodnicząca.

„Chciałam dodać, że komisja rewizyjna nie będzie oceniać, czy w szkole była przemoc, czy nie. Celem naszego działania będzie ustalenie przepływu informacji między organem prowadzącym, a dyrektorem szkoły. Jeżeli przemoc miała miejsce, a pani dyrektor była tego świadoma, to czy poinformowała o tym burmistrza, czy kuratora oświaty, czy zwróciła się o pomoc i czy ją otrzymała” – informuje pani Roszkowska.

„To w zasadzie radna Aleksandra Sigillewska wywołała ten temat, ponieważ po spotkaniu z rodzicami uczniów tejże szkoły przekazała radnym, że rodzice obawiają się powstania zespołu szkół ze względu na możliwość zwiększenia się przemocy wśród uczniów. Komisja zajmie się sprawą pod koniec bieżącego miesiąca” – mówi pani przewodnicząca.

Nowy dyrektor zespołu szkół, pan Andrzej Kaszkiel, ma swoją ambitną i interesującą wizję funkcjonowania placówki. Ma plany i jest optymistycznie nastawiony do swojej pracy.

„Uważam, że powstanie zespołu szkół, to tylko problem techniczny. Nie zakłóciło to w żaden sposób pracy placówki i w żaden sposób nie wpłynie na zmniejszenie bezpieczeństwa uczniów. Jestem tutaj krótko, ale mam narzędzia, które pomogą mi  w rozwiązaniu ewentualnych kłopotów wychowawczych. W szkole jest dwóch pedagogów i psycholog, więc w zależności od rodzaju problemu, mogę korzystać z ich wiedzy. Nigdy nie mówię, że mam problem, lecz zadanie do wykonania, więc postępuję tak, aby je dobrze wykonać. Bardzo liczę się ze zdaniem rodziców naszych uczniów, bo to oni wychowują dzieci i dają im wzorce oraz kreślą kierunek rozwoju. Mam swój pomysł na prowadzenie szkoły i chciałbym, aby funkcjonowała tak, jak to sobie założyłem” – mówi dyrektor szkoły.

1 komentarz

  • Link do komentarza egonito środa, 23 wrzesień 2020 21:38 napisane przez egonito

    Byla i tyle w temacie moja córka byla ofiaro

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot