• 1
  • 2
  • 3
piątek, 25 wrzesień 2020 12:59

Inteligentne śmietniki motywacją do segregowania śmieci. Czy staną również w Augustowie?

Napisała
YouTube YouTube

Problem segregacji śmieci wciąż wiąże się z brakiem świadomości i potrzeby selekcjonowania domowych odpadów w trosce o środowisko naturalne. Rozwiązaniem miałyby być inteligentne śmietniki, których założeniem jest zmotywowanie mieszkańców miast do segregowania śmieci. Czy takie innowacyjne rozwiązanie ma szansę pojawić się w Augustowie? Zapytaliśmy o to władz miasta.

Wprawdzie w kwestii selekcjonowania odpadów idzie nam coraz lepiej, jednak mimo dobrych chęci zdarzają się pomyłki. Firmy produkujące coraz to doskonalsze pojemniki na śmieci wychodzą naprzeciw mieszkańcom, aby ułatwić im segregowanie odpadów komunalnych i w związku z tym, obniżyć koszty za wywóz odpadów.

Innowacyjny system Indywidualnej Segregacji Odpadów (SISO) rok temu wdrożono na jednym z osiedli w Ciechanowie, ustawiając inteligentne śmietniki. Każde gospodarstwo domowe otrzymało indywidualny kod, dzięki któremu automatycznie otwierany jest dany pojemnik, bez konieczności dotykania go. Każde mieszkanie posiada swoje indywidualne konto, którego skan przykleja się na workach na śmieci. W ten sposób możliwe jest indywidualne rozliczanie mieszkańców. W wyniku tego eksperymentu segregacja odpadów na osiedlu wzrosła z 10 procent do 90 procent, a opłata za segregowanie wynosi 13 złotych, gdzie w innych miastach jest znacznie wyższa.

Czy władze Augustowa słyszały o inteligentnych śmietnikach i czy poparłyby taki projekt dla naszego miasta? Na to pytanie odpowiedział nam pan Filip Chodkiewicz, zastępca burmistrza.

„Przyznam, że nie słyszałem jeszcze o tym, ale jestem otwarty na nowości, które ułatwiłyby życie augustowian. Trzeba by było przetestować te pojemniki, wyliczyć koszty ich eksploatacji, sprawdzić czy nie są awaryjne i zapoznać z ich obsługą naszych mieszkańców. Jest to jednak bardzo ciekawe rozwiązanie i z pewnością bliżej się z nim zapoznam. Wymagałoby to większej odpowiedzialności od ludzi, większej świadomości. Zdarza się, że w koszach ulicznych na terenie miasta znajdują się takie odpady, które absolutnie nie powinny się tam znaleźć. Miasto ponosi również koszty związane z wywozem odpadów komunalnych, więc jeśli zastosowanie inteligentnych śmietników zmniejszyłoby je, to może warto by było się nad nimi zastanowić. Wymaga to jednak dokładnego zapoznania się z tym innowacyjnym rozwiązaniem” – powiedział pan Chodkiewicz.

W Augustowie jak na razie inteligentnych śmietników nie będzie, ale władze miasta będą przyglądać się temu rozwiązaniu. Jeśli okaże się ono opłacalne, to możliwe, że takie kontenery staną również na augustowskich osiedlach. A tymczasem warto pamiętać, aby selekcjonować odpady w tradycyjny sposób.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot