• 1
  • 2
  • 3
niedziela, 27 wrzesień 2020 13:09

Europejskie miasta ograniczają wynajem mieszkań turystom

Napisane przez RED

Władze 22 miast w Unii Europejskiej, popularnych wśród turystów, apelują do Komisji Europejskiej o pomoc. Domagają się wprowadzenia surowszych wymogów dla platform internetowych. Chodzi o  ograniczenie oferty  miejsc noclegowych na wynajem krótkoterminowy.

 

Przedstawiciele Alliance of European Cities  omawiali ten pomysł z europejską komisarz ds. Konkurencji Margrethe Vestager. Argumentują, że wynajmowanie mieszkań turystom za pośrednictwem portali internetowych wypycha lokalnych mieszkańców z centrum miasta. Dodatkowo przyczynia się do wzrostu cen nieruchomości.

Rzecznicy mieszkańców miast uważają, że  internetowi pośrednicy powinni być zobowiązani do przekazywania władzom informacji o transakcjach. Ponadto, jeśli wynajmujący nie przestrzegają lokalnych przepisów, nie tylko obywatele, ale także platformy internetowe powinny być pociągnięte do odpowiedzialności.

W wielu europejskich miastach władze zaczęły już ograniczać dzienny wynajem mieszkań turystom. Na przykład w centrum Amsterdamu zabroniły  wynajmowania mieszkań przez Airbnb. Podobne środki planuje się  wprowadzić w Pradze, Budapeszcie, Tallinie.

Natomiast władze Lizbony zaproponowały właścicielom nieruchomości alternatywę. Zamiast samodzielnie negocjować z gośćmi za pośrednictwem platform internetowych, mogą wynająć mieszkanie miastu na dłuższy okres.

 

foto: Pexels
Źródło: polskiemedia.org

 

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot