• 1
  • 2
  • 3
wtorek, 29 wrzesień 2020 16:54

Krystyna Lenkowska gościem Kawiarenki Literackiej [ZDJĘCIA]

Napisała
MBP Augustów MBP Augustów

Wraz z jesienią powróciły wieczory poetyckie w ramach cyklu Kawiarenka Literacka, organizowanego przez APK - Miejską Bibliotekę Publiczną oraz Fundację Słowo i Obraz. Po raz pierwszy spotkaliśmy się nie w bibliotece lecz w gościnnych progach Sanatorium Augustów "Pałac na wodzie" przy ul. Zarzecze. Kawiarenkowym gościem 24 września była Krystyna Lenkowska - poetka, anglistka, tłumaczka literatury anglosaskiej.

Swoje wiersze, prozę, tłumaczenia, eseje, noty, wywiady i recenzje opublikowała w wielu pismach literackich w Polsce i w innych krajach Europy, Ameryki Pd. i Azji. Nagradzana za swoją poezję na forum międzynarodowym. Jest Członkinią Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (SPP) oraz Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury (STL) oraz autorką piosenek nagranych na płytach zespołu Ratatam, Bożeny Boba-Dygi, Beaty Czerneckiej z Piwnicy pod Baranami w Krakowie.

Augustów bardzo pozytywnie zaskoczył ciepłą aurą, bliskością z naturą i jeziorami naszego gościa, który przybył z odległego Rzeszowa. I między innymi do rodzinnych stron artystki  nawiązała w rozmowie Janina Osewska, gospodyni spotkania. Krystyna Lenkowska dzieliła się także swymi przemyśleniami na temat "etykietowania pokolenia, tej łatki przynależności do jakiejś ze szkół poetyckich", czucia i rozumienia poezji oraz decyzji o tłumaczeniu twórczości Emily Dickinson. Przeczytała także własne wiersze pochodzące z kilku wydanych dotychczas tomów poetyckich. M. in.  "Kiedy byłam rybą (lub ptakiem)" (2020), "Kry i wyspy" (2013), "Wybór Ewy/ Eve’s Choice" (2005), "Wiersze Okienne" (2003) czy "Pochodnio, różo" (2002).

Podczas wieczoru mieliśmy przyjemność wysłuchać gry na gitarze klasycznej w wykonaniu młodych augustowskich artystek - Zuzanny Bonarskiej i Mai Kozłowskiej, które zagrały m.in. Fantazję I Georga Philippa Telemanna, Collectici Intim cz. I La serenor Vicente'a Asencio, Da cameron Noir Leo Brouwera, Etiudę Michaela Trostera, Milonga del Angel Astora Piazzolli,  Variations on a Catalan Folk Song Johna W. Duarte, En los trigales oraz Junto al Generalife Joaquin'a Rodrigo, L'Hymne a Lomour Edith Piaf i w duecie Scherzino Mexicano Manuela Ponce. Wieczór zakończył koncert-niespodzianka Waldemara Lenkowskiego.

Wydarzeniem towarzyszącym był II Konkurs Jednego Wiersza, który poprowadził Erazm Stefanowski. Każdy z uczestników odczytał jeden wiersz swojego autorstwa. Ważne było, by odczytany utwór nie był nigdy wcześniej publikowany (także w Internecie) ani nagradzany w innych konkursach poetyckich. Jury w składzie Krystyna Lenkowska, Anna Jastrzębska, Joanna Denert, Józefa Drozdowska i Erazm Stefanowski zadecydowało, po wysłuchaniu pięciu prezentacji, przyznać nagrodę główną Lucynie Jakubiak Porębie za wiersz „Ławeczka albo Letnie spotkanie”. Dodatkowo wiersz zostanie opublikowany na stronie internetowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Augustowie, fanpage'u Fundacji Słowo i Obraz oraz na portalu augustow.org.

Pozostali uczestnicy: Maria Gładyszewska, Lucyna Karna, Zofia Piłasiewicz i Wojciech Fałtynowicz, otrzymali książki ufundowane przez organizatora konkursu, Fundację Słowo i Obraz oraz tomiki wierszy gościa wieczoru, Krystynę Lenkowską. Nagrodę główną ufundowała Księgarnia Akme. Gratulujemy!

Źródło: Miejska Biblioteka Publiczna w Augustowie

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot