• 1
  • 2
  • 3
wtorek, 29 wrzesień 2020 19:19

Coraz więcej zachorowań – będą nowe obostrzenia!

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Na dzisiejszej konferencji prasowej minister zdrowia powiedział, że ze względu na dynamiczny wzrost zachorowań na koronawirusa, będą wprowadzane nowe obostrzenia. Czy czeka nas ponowny lockdown?

Minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślał, że walka z pandemią jest bardzo istotna, szczególnie w dobie wzrostu zachorowań, które na tę chwilę przekraczają tysiąc dziennie. Jak twierdzą eksperci, jest to konsekwencja wracania do normalnego funkcjonowania, czyli powrotu do pracy stacjonarnej oraz powrotu dzieci do szkół.

„Liczba łóżek w szpitalach jest wystarczająca i nie spodziewamy się, żeby ich zabrakło” – uspokajał szef resortu zdrowia.

W tej chwili łóżek przeznaczonych dla chorych z covidem w Polsce jest ponad 8 tysięcy. Minister zdrowia poinformował również, że w związku z tym, że niektóre ze szpitali zakaźnych nie mają już wolnych miejsc, zostanie zmieniona strategia walki z koronawirusem. Teraz pacjenci z pozytywnym wynikiem nie będą od razu kierowani na oddziały zakaźne. Najpierw będą trafiali do lekarza POZ lub do lekarza na poziomie pierwszym szpitalnictwa covidowego. Ci lekarze będą stwierdzali, czy przebieg choroby jest bezobjawowy czy ciężki. W pierwszym przypadku pacjent będzie kierowany na izolację domową, zaś w przypadku drugim odsyłany do szpitala zakaźnego. Wejście w życie nowego systemu planowane jest już w przyszłym tygodniu.

Jeśli zaś chodzi o nowe obostrzenia, które planuje wprowadzić rząd, to mają one dotyczyć, tak jak do tej pory, regionów, w których drastycznie wzrasta liczba zachorowań. Większość z restrykcji będzie więc dotyczyć stref żółtych oraz czerwonych. Jedynym wyjątkiem, który będzie obejmował także strefy zielone, będą wesela, na których liczba gości ma zostać zmniejszona ze 150 do 100. W strefie żółtej będzie to mogło być już tylko 75, a nie 100 uczestników, zaś w strefie czerwonej maksymalnie 50 osób, czyli bez żadnych zmian. Kolejnym nowym obostrzeniem dla stref żółtych i czerwonych będzie konieczność zasłaniania ust i nosa również na świeżym powietrzu. Nową restrykcją dla stref czerwonych będzie także zmiana godzin otwarcia lokali gastronomicznych – będą one mogły być czynne tylko do 22:00.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

ASS Społem
DrewSot