• 1
  • 2
środa, 30 wrzesień 2020 13:57

Sytuacja w augustowskim hospicjum

Napisała

Na początku września w augustowskim hospicjum stwierdzono ognisko koronawirusa. Z biegiem czasu sytuacja w tej placówce się pogarszała – przybywało chorych, miejsce miały także zgony. Jak sytuacja w Zespole Zakładów Opieki Długoterminowej w Augustowie przedstawia się na dzień dzisiejszy?

W związku z kłopotami wynikającymi z pandemii w augustowskim hospicjum, sanepid na początku września podjął decyzję o przebadaniu wszystkich pacjentów oraz personelu tej placówki, czyli około 100 osób. Najpierw obecność koronawirusa stwierdzono u 13 pracowników oraz u 3 pacjentów. W miarę rozwoju sytuacji chorych przybywało, aż ich liczba doszła do około 30. Następnie osoby z Covid-19 zaczęły umierać – łącznie zmarło 9 osób. Postanowiliśmy sprawdzić, jak aktualnie wygląda sytuacja w Zespole Zakładów Opieki Długoterminowej w Augustowie.

„Wygaszamy powoli ognisko zakażenia w hospicjum. W chwili obecnej jest tam jeden pracownik w izolacji domowej, a 14 pacjentów ma potwierdzonego koronawirusa. Sytuacja jest jednak stabilna. Niestety nie obyło się bez przypadków śmiertelnych. Zmarło 9 pacjentów, z czego dwoje spoza naszego terenu. Dodam, że Covid-19 nie był przyczyną tych zgonów, była to wtórna przyczyna. Przyczyną pierwotną były choroby współistniejące” – poinformowała nas Agata Augusewicz,  Powiatowy Inspektor Sanitarny w Augustowie.

„Jak już mówiłam, mamy potwierdzonych 14 wyników zakażeń u pacjentów, ale prawdopodobnie w tym tygodniu będą powtórne badania. U tych pacjentów będą robione wymazy w celu sprawdzenia skuteczności leczenia. Jestem dobrej myśli. Idzie ku lepszemu” – powiedziała pani inspektor.

Gruby Benek
Taekwondo