Wydrukuj tę stronę
czwartek, 01 październik 2020 13:15

Od soboty nowa mapa powiatów z obostrzeniami. Województwo podlaskie na liście! [projekt]

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało dziś (1 października) projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie powiatów i miast na prawach powiatu, które od najbliższej soboty (3 października) mają znaleźć się z strefach żółtej i czerwonej. Na liście są również powiaty województwa podlaskiego.

Według projektu Rządowego Centrum Legislacji, który został już podobno skierowany do podpisu przez prezesa Rady Ministrów, w strefie żółtej ma znaleźć się 28 powiatów i miasta na prawach powiatu: Gdańsk, Gdynia, Rzeszów, Kielce, Nowy Sącz i Szczecin, zaś w strefie czerwonej 16 powiatów i miasto na prawach powiatu Sopot.

Projekt przewiduje, że obszar żółty ma objąć powiaty: bartoszycki, iławski i nidzicki w woj. warmińsko-mazurskim; bełchatowski, piotrkowski i wieluński w woj. łódzkim; brzeski i oleski w woj. opolskim; bytowski, gdański, kościerski, nowodworski, miasto na prawach powiatu Gdańsk, miasto na prawach powiatu Gdynia, pucki, słupski i wejherowski w woj. pomorskim; dębicki, miasto na prawach powiatu Rzeszów i mielecki w woj. podkarpackim; janowski w woj. lubelskim; kielecki i miasto na prawach powiatu Kielce w woj. świętokrzyskim; nowosądecki, miasto na prawach powiatu Nowy Sącz, suski i wadowicki w woj. małopolskim; miasto na prawach powiatu Szczecin w woj. zachodniopomorskim; ostrowski i wolsztyński w woj. wielkopolskim; przasnyski i żyrardowski w woj. mazowieckim; trzebnicki w woj. dolnośląskim i wysokomazowiecki w woj. podlaskim.

Według projektu w obszarze czerwonym znajdą się powiaty: aleksandrowski i żniński w woj. kujawsko-pomorskim; białostocki w woj. podlaskim; działdowski w woj. warmińsko-mazurskim; gostyński, krotoszyński i międzychodzki w woj. wielkopolskim; głubczycki w woj. opolskim; kartuski i miasto na prawach powiatu Sopot w woj. pomorskim; kłobucki w woj. śląskim; limanowski, myślenicki, nowotarski i tatrzański w woj. małopolskim; łęczyński w woj. lubelskim i otwocki w woj. mazowieckim.

Dziś (1 października) o godzinie 14:00 ma odbyć się briefing w sprawie aktualnej mapy powiatów z obostrzeniami.

Według najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia na dzień 1 października w Polsce potwierdzono 1967 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Jest to najwięcej od początku epidemii.

Jak podaje Wojewoda Podlaski i Podlaski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, w województwie podlaskim stwierdzono 64 kolejne przypadki zakażenia SARS-CoV-2. Łącznie w regionie odnotowano 2118 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Do tej pory wyzdrowiało łącznie 1331 osób (w tym dziś 9 - mężczyzna z powiatu augustowskiego, kobieta z powiatu siemiatyckiego, trzech mężczyzn i cztery kobiety z powiatu wysokomazowieckiego).

Podlaski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny potwierdził również 47 zgon w województwie podlaskim. Z powodu zachorowania na wirusa COVID-19 zmarła 90-letnia kobieta z powiatu siemiatyckiego, która była hospitalizowana w Szpitalu w Hajnówce. Miała choroby współistniejące.