• 1
  • 2
  • 3
poniedziałek, 05 październik 2020 15:00

Po poradę zdrowotną do apteki

Napisała

Już niedługo farmaceuci mają odciążyć lekarzy i załatać dziury w systemie ochrony zdrowia. Dzięki rozszerzeniu uprawnień tej grupy zawodowej będą mogli odgrywać kluczową rolę m.in. w profilaktyce i edukacji zdrowotnej.

Farmaceuci to wykształceni specjaliści, na których edukację państwo poniosło wysokie koszty. Tymczasem w tej chwili ich do rola sprowadzana jest do roli sklepikarzy, którzy wymagają tylko kursu obsługi kasy fiskalnej. Jak twierdzą eksperci, farmaceuci są potencjałem, którego się nie wykorzystuje. Procedowana w Sejmie ustawa o zawodzie farmaceuty ma wprowadzić jednak zmiany w tej kwestii.

Tocząca się od paru lat debata na temat tego, jak ma wyglądać w Polsce opieka farmaceutyczna, dobiega końca. Jej finałem są prowadzone obecnie w Sejmie prace nad projektem ustawy dotyczącej zawodu farmaceuty. Regulacja ma rozszerzyć ich uprawnienia.

Projekt przewiduje dwie kluczowe zmiany. Po pierwsze, opieka farmaceutyczna ma być legalnie dopuszczalna. Będzie ustalony zakres usług, które będą bezpiecznie świadczone w ramach opieki farmaceutycznej w aptece. Po drugie, te świadczenia będą uznawane za usługę zdrowotną na równi z innymi świadczeniami opieki zdrowotnej.

Rozszerzenie uprawnień farmaceutów, jak pokazują przykłady Szwecji czy Holandii, mogłoby przynieść korzyści dla całego systemu ochrony zdrowia i odciążyć lekarzy, których i tak jest w Polsce za mało. Farmaceuci mogliby m.in. konsultować z pacjentem kwestie dotyczące niezbędnych badań diagnostycznych, udzielać porad dotyczących leczenia powszechnych schorzeń, jak np. przeziębienie, oraz czuwać nad tym, czy zażywane leki, przepisywane przez różnych specjalistów, nie wchodzą w interakcje i nie powodują konfliktów lekowych.

Aby odciążyć lekarzy, farmaceuci mogliby też wystawiać tzw. recepty kontynuacyjne, na leki przyjmowane stale, w ramach kontynuacji zlecenia lekarskiego. Efektywność takiego rozwiązania pokazały już miesiące pandemii. Od kwietnia – na mocy specustawy dotyczącej zwalczania COVID-19 – farmaceuci w uzasadnionych przypadkach mają możliwość wystawiania recept ze 100-proc. odpłatnością. W warunkach lockdownu, zamknięcia przychodni i utrudnionego dostępu do lekarzy ta opcja okazała się pomocna dla szerokiego grona pacjentów. W sumie farmaceuci wystawili od kwietnia około 420 tysięcy recept. Taką możliwość na stałe ma wprowadzić ustawa o zawodzie farmaceuty.  

Uchwalenie ustawy o zawodzie farmaceuty to perspektywa najbliższych miesięcy. Z kolei jej implementacja to proces obliczony na najbliższe lata.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot