• 1
  • 2
  • 3
wtorek, 06 październik 2020 13:25

Już niedługo ważne zmiany w dowodach osobistych

Napisała

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zapowiada wprowadzenie istotnych zmian w dowodach osobistych.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji przygotowuje zmiany w ustawie o dowodach osobistych, których „przyczyną jest konieczność dostosowania przepisów ustawy z 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1157 z 20 czerwca 2019 r.”. Jak będą wyglądały nowe dowody i kiedy możemy się ich spodziewać?

Najważniejszą zmianą będzie wprowadzenie drugiej cechy biometrycznej, czyli zamieszczanie odcisków palców w warstwie elektronicznej dowodów. W momencie wyrabiania nowego dowodu będzie więc trzeba odwzorować odciski palców w urzędzie. Drugą zmianą będzie uzupełnienie warstwy graficznej dowodu osobistego o podpis posiadacza, a także wprowadzenie dowodu osobistego z 12-miesięcznym lub krótszym terminem ważności dla osób, od których czasowo nie można pobrać odcisków palców. Jeśli ktoś nie będzie mógł udać się do urzędu gminy, aby oddać odciski, będzie miał możliwość skorzystania z mobilnej stacji obsługiwanej przez urzędników.

Nowe dowody osobiste będą wydawane, tak jak do tej pory, na 5 oraz 10 lat. Wprowadzenie zmian rząd przewiduje w sierpniu 2021 roku.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot