• 1
  • 2
  • 3
środa, 07 październik 2020 13:08

Koronawirus: coraz więcej zakażeń w augustowskim szpitalu

Napisała

Wczoraj informowaliśmy, że w augustowskim szpitalu stwierdzono jeden przypadek zarażenia  koronawirusem. W dniu dzisiejszym skontaktowaliśmy się z wicedyrektorem szpitala, panią doktor Wiolettą Tomaszycką-Bednarczyk, aby uzyskać aktualne informacje na temat sytuacji w miejskiej placówce.

„Mamy ośmiu zakażonych pacjentów na oddziale wewnętrznym. Przyjęcia na ten oddział zostały wstrzymane. Został przebadany cały personel oddziału męskiego. Wyniki badań wykazały, że zakażony jest jeden lekarz, pięć pielęgniarek i jeden opiekun. Wszystkie te osoby przebywają w izolacji domowej. Dziś poddano badaniom personel z oddziału żeńskiego i sądzę, że jutro otrzymamy wyniki” – poinformowała nas pani Tomaszycka-Bednarczyk.

Lekarze z wielu miast alarmują o drastycznym spadku liczby wykonywanych zabiegów w szpitalach. Od chwili rozpoczęcia pandemii znacznie mniej pacjentów zgłasza się do lecznic. W porównaniu z ubiegłym rokiem, zabiegi kardiologiczne w szpitalach spadły niemal o 70 procent. O ¼  mniej jest zabiegów u osób po udarze mózgu i o połowę mniej pacjentów, otrzymujących pomoc w związku z cukrzycą. Dlaczego tak się dzieje? Otóż na tę chwilę system ochrony zdrowia pracuje tak, że wszystkie działania związane z leczeniem, które nie muszą zostać wykonane natychmiast, są odkładane nawet o pół roku. Szpitale robią to celowo, ponieważ nie chcą doprowadzać do powstawania w placówkach ognisk zakażeń. Pacjenci również sami omijają szpitale szerokim łukiem ze względu na strach przed koronawirusem.

Jak sprawa zabiegów, nie tylko operacyjnych, wygląda w augustowskim szpitalu?

„Na naszych oddziałach, które mamy, wszystko przebiega zgodnie z planem. Jeśli chodzi o oddział zabiegowy, to tych zabiegów jest bardzo dużo. Nie zauważyłam spadku” – informuje pani Tomaszycka-Bednarczyk.

Z informacji przekazanych przez dyrektor augustowskiego szpitala wynika, że w naszym mieście ten problem nie występuje, jednak jest on obecny w wielu innych miastach w kraju. Przyczyną może być nie tylko strach pacjentów przed zarażeniem, ale również nie do końca jasne informacje płynące z Ministerstwa Zdrowia oraz ze strony władz, czy bezpiecznie można zgłaszać się na zabiegi. Pacjentów przerażają również liczby dziennych zachorowań, co także powoduje pewne zagubienie. Tutaj z każdej strony powinien zadziałać zdrowy rozsadek i odpowiedzialność za życie człowieka.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot