„Mamy ośmiu zakażonych pacjentów na oddziale wewnętrznym. Przyjęcia na ten oddział zostały wstrzymane. Został przebadany cały personel oddziału męskiego. Wyniki badań wykazały, że zakażony jest jeden lekarz, pięć pielęgniarek i jeden opiekun. Wszystkie te osoby przebywają w izolacji domowej. Dziś poddano badaniom personel z oddziału żeńskiego i sądzę, że jutro otrzymamy wyniki” – poinformowała nas pani Tomaszycka-Bednarczyk.
Lekarze z wielu miast alarmują o drastycznym spadku liczby wykonywanych zabiegów w szpitalach. Od chwili rozpoczęcia pandemii znacznie mniej pacjentów zgłasza się do lecznic. W porównaniu z ubiegłym rokiem, zabiegi kardiologiczne w szpitalach spadły niemal o 70 procent. O ¼ mniej jest zabiegów u osób po udarze mózgu i o połowę mniej pacjentów, otrzymujących pomoc w związku z cukrzycą. Dlaczego tak się dzieje? Otóż na tę chwilę system ochrony zdrowia pracuje tak, że wszystkie działania związane z leczeniem, które nie muszą zostać wykonane natychmiast, są odkładane nawet o pół roku. Szpitale robią to celowo, ponieważ nie chcą doprowadzać do powstawania w placówkach ognisk zakażeń. Pacjenci również sami omijają szpitale szerokim łukiem ze względu na strach przed koronawirusem.
Jak sprawa zabiegów, nie tylko operacyjnych, wygląda w augustowskim szpitalu?
„Na naszych oddziałach, które mamy, wszystko przebiega zgodnie z planem. Jeśli chodzi o oddział zabiegowy, to tych zabiegów jest bardzo dużo. Nie zauważyłam spadku” – informuje pani Tomaszycka-Bednarczyk.
Z informacji przekazanych przez dyrektor augustowskiego szpitala wynika, że w naszym mieście ten problem nie występuje, jednak jest on obecny w wielu innych miastach w kraju. Przyczyną może być nie tylko strach pacjentów przed zarażeniem, ale również nie do końca jasne informacje płynące z Ministerstwa Zdrowia oraz ze strony władz, czy bezpiecznie można zgłaszać się na zabiegi. Pacjentów przerażają również liczby dziennych zachorowań, co także powoduje pewne zagubienie. Tutaj z każdej strony powinien zadziałać zdrowy rozsadek i odpowiedzialność za życie człowieka.