• 1
  • 2
  • 3
środa, 07 październik 2020 17:26

Cmentarze zamknięte 1 listopada? Jak będzie wyglądał tegoroczny dzień Wszystkich Świętych?

Napisała

W naszym kraju z dnia na dzień przybywa zakażeń koronawirusem, w związku z czym rząd planuje wprowadzenie nowych obostrzeń. Czy obejmą one zbliżający się dzień Wszystkich Świętych i 1 listopada Polacy nie pójdą na groby swoich bliskich? O tym, czy cmentarze mają być zamknięte, wypowiedział się rzecznik rządu, rzecznik Ministerstwa Zdrowia oraz przedstawiciele kościoła.

Dzień Wszystkich Świętych zbliża się wielkimi krokami. Wielu Polaków zastanawia się, czy w związku z dynamicznym rozwojem sytuacji związanej z pandemią i planami wprowadzenia nowych obostrzeń, rząd może nakazać zamknąć cmentarze 1 listopada i tym samym uniemożliwić ludziom pochylenie się nad grobami swoich bliskich.

Jakie jest stanowisko kościoła? Głos w tej sprawie zabrał jeden z augustowskich księży – Wojciech Jabłoński, proboszcz Parafii Najświętszego Serca Jezusowego.

„Myślę, że należy zachować spokój i rozsądek, nie wzbudzać niepotrzebnych emocji. Nie mam żadnych sygnałów w tej sprawie. Kościół sam z siebie nie może wydać decyzji o zamknięciu cmentarza, ale jeśli byłaby taka decyzja administracyjna, to musielibyśmy się dostosować, tak jak to było w przypadku ograniczeń podczas Mszy Świętych na początku pandemii. Jestem dobrej myśli i sądzę, że do tego nie dojdzie. Może będą jakieś obostrzenia, ale myślę, że mogą one dotyczyć tych najbardziej zagrożonych stref. Poza tym naszych zmarłych można odwiedzać przez wszystkie dni w roku, niekoniecznie gromadzić się, gdy może to skutkować zarażeniem. Polecam spokój, bo trudno powiedzieć, co może zdarzyć się do 1 listopada” – powiedział proboszcz Jabłoński.

Rzecznik rządu Piotr Müller w jednym z wywiadów zapewnił, że „w tej chwili w rządzie nie ma dyskusji nad tym, czy na przełomie października i listopada zamknąć cmentarze”. Nadmienił, że chciałby, aby w tym czasie być jednak bardzo ostrożnym.

Jednak wybranie się na cmentarz we Wszystkich Świętych wiąże się z pewnymi restrykcjami, o których należy pamiętać i bezwzględnie ich przestrzegać. W niektórych miejscach mają pojawić się zmiany. Na ten temat wypowiedział się rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, wyjaśniając, jak będą wyglądać tegoroczne obchody 1 listopada. Na cmentarzach będą obowiązywały następujące obostrzenia:

  • w strefie zielonej obowiązuje nakaz dystansu (1,5 metra od drugiej osoby),
  • gdy nie można zachować dystansu, obowiązuje noszenie maseczki,
  • od soboty (10 października) w żółtych i czerwonych strefach będzie obowiązywać nakaz noszenia maseczek,
  • podczas procesji oraz mszy świętych podczas Wszystkich Świętych będzie obowiązywał nakaz noszenia maseczki (bez względu na obowiązującą strefę).

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

ASS Społem
DrewSot