Wydrukuj tę stronę
środa, 07 październik 2020 17:26

Cmentarze zamknięte 1 listopada? Jak będzie wyglądał tegoroczny dzień Wszystkich Świętych?

Napisała

W naszym kraju z dnia na dzień przybywa zakażeń koronawirusem, w związku z czym rząd planuje wprowadzenie nowych obostrzeń. Czy obejmą one zbliżający się dzień Wszystkich Świętych i 1 listopada Polacy nie pójdą na groby swoich bliskich? O tym, czy cmentarze mają być zamknięte, wypowiedział się rzecznik rządu, rzecznik Ministerstwa Zdrowia oraz przedstawiciele kościoła.

Dzień Wszystkich Świętych zbliża się wielkimi krokami. Wielu Polaków zastanawia się, czy w związku z dynamicznym rozwojem sytuacji związanej z pandemią i planami wprowadzenia nowych obostrzeń, rząd może nakazać zamknąć cmentarze 1 listopada i tym samym uniemożliwić ludziom pochylenie się nad grobami swoich bliskich.

Jakie jest stanowisko kościoła? Głos w tej sprawie zabrał jeden z augustowskich księży – Wojciech Jabłoński, proboszcz Parafii Najświętszego Serca Jezusowego.

„Myślę, że należy zachować spokój i rozsądek, nie wzbudzać niepotrzebnych emocji. Nie mam żadnych sygnałów w tej sprawie. Kościół sam z siebie nie może wydać decyzji o zamknięciu cmentarza, ale jeśli byłaby taka decyzja administracyjna, to musielibyśmy się dostosować, tak jak to było w przypadku ograniczeń podczas Mszy Świętych na początku pandemii. Jestem dobrej myśli i sądzę, że do tego nie dojdzie. Może będą jakieś obostrzenia, ale myślę, że mogą one dotyczyć tych najbardziej zagrożonych stref. Poza tym naszych zmarłych można odwiedzać przez wszystkie dni w roku, niekoniecznie gromadzić się, gdy może to skutkować zarażeniem. Polecam spokój, bo trudno powiedzieć, co może zdarzyć się do 1 listopada” – powiedział proboszcz Jabłoński.

Rzecznik rządu Piotr Müller w jednym z wywiadów zapewnił, że „w tej chwili w rządzie nie ma dyskusji nad tym, czy na przełomie października i listopada zamknąć cmentarze”. Nadmienił, że chciałby, aby w tym czasie być jednak bardzo ostrożnym.

Jednak wybranie się na cmentarz we Wszystkich Świętych wiąże się z pewnymi restrykcjami, o których należy pamiętać i bezwzględnie ich przestrzegać. W niektórych miejscach mają pojawić się zmiany. Na ten temat wypowiedział się rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, wyjaśniając, jak będą wyglądać tegoroczne obchody 1 listopada. Na cmentarzach będą obowiązywały następujące obostrzenia:

  • w strefie zielonej obowiązuje nakaz dystansu (1,5 metra od drugiej osoby),
  • gdy nie można zachować dystansu, obowiązuje noszenie maseczki,
  • od soboty (10 października) w żółtych i czerwonych strefach będzie obowiązywać nakaz noszenia maseczek,
  • podczas procesji oraz mszy świętych podczas Wszystkich Świętych będzie obowiązywał nakaz noszenia maseczki (bez względu na obowiązującą strefę).