• 1
  • 2
czwartek, 08 październik 2020 15:12

Uwaga! Od soboty żółta strefa w całej Polsce

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Na dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki ogłosił nowe obostrzenia, które obowiązywać mają od najbliższej soboty. W całej Polsce obowiązywać będzie strefa żółta. Co to oznacza?

Na swojej stronie internetowej rząd podał, że wprowadza „lepszą koordynację działań”. Wszystko to, aby skuteczniej walczyć z pandemią COVID-19.

„Wprowadzamy nowe zasady bezpieczeństwa. Zasady ze strefy żółtej zostają rozciągnięte na cały kraj” – możemy przeczytać na rządowej stronie. „W każdym województwie powstanie szpital koordynacyjny, a w nim dodatkowe stanowiska intensywnej terapii dla pacjentów zarażonych koronawirusem”.

Od soboty (10 października) zostaną wprowadzone nowe zasady bezpieczeństwa. Polegać one będą na zlikwidowaniu strefy żółtej – zasady w niej obowiązujące obejmować będą bowiem w całej Polsce. Co się zmieni?

  • Obowiązek zakrywania nosa i ust w całym kraju (w sklepie, autobusie, ale także na ulicy).
  • Lokale gastronomiczne – należy zachować bezpieczną odległość (na 1 osobę powinno przypadać co najmniej 4 metry kwadratowe). W strefie czerwonej lokale gastronomiczne będą mogły być otwarte w określonych godzinach – od 6:00 do 22:00. W całym kraju w lokalach gastronomicznych i innych zamkniętych pomieszczeniach nie można udostępniać miejsc do tańczenia.
  • Imprezy okolicznościowe (chrzciny, wesela) – obowiązuje limit osób, które mogą brać udział w tego typu wydarzeniach. W strefie czerwonej – 50 osób, w pozostałych powiatach - 75 osób.
  • Wydarzenia kulturalne – w przestrzeni zamkniętej tego typu wydarzenie może odbyć się z udziałem 25 proc. publiczności - taka sama zasada obowiązuje w kinach. W wydarzeniach kulturalnych, które odbywają się w plenerze może uczestniczyć maksymalnie 100 osób - jednak liczba widzów, słuchaczy, zwiedzających lub uczestników nie może być większa niż 1 osoba na 5 metr kwadratowy.
  • Zgromadzenia - ograniczenie liczby uczestników zgromadzeń do maksymalnie 150 osób. Uczestnicy muszą zakrywać usta i nos, a także zachować minimum 1,5 m odległości od innych osób. Dodatkowo, pomiędzy zgromadzeniami musi zostać zachowana odległość – minimum 100 m.
  • Szpital koordynacyjny – w każdym województwie powstanie taka placówka, a w niej dodatkowe stanowiska intensywnej terapii dla pacjentów zarażonych koronawirusem. Szpital koordynacyjny będzie pełnił rolę głównego szpitala w danym województwie.
  • Większa rola lekarzy POZ – będą mogli kierować pacjenta do izolacji domowej oraz kierować pacjenta do izolatorium.
  • Zniesienie obowiązku spełnienia 4 kryteriów do testu na COVID-19 podczas teleporady.
  • Wprowadzenie zasady „zero tolerancji dla nieprzestrzegania zasad bezpieczeństwa.

W województwie podlaskim od 10 października strefą czerwoną objęte będą: powiat białostocki, zambrowski oraz Suwałki.

Źródło: gov.pl

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

Gruby Benek