• 1
  • 2
  • 3
poniedziałek, 12 październik 2020 18:48

Protest uczniowski w sprawie nauczania stacjonarnego

Napisała

Dziś miało dojść do akcji protestacyjnej z udziałem uczniów, którzy opowiadają się przeciwko prowadzeniu stacjonarnego nauczania. Czy w Augustowie również doszło do uczniowskiego protestu?

„Nie prosimy o zamknięcie szkół, bo nam się nie chce chodzić, tylko boimy się o zdrowie swoje i naszych rodzin” – piszą na Twitterze i innych mediach społecznościowych członkowie Fundacji na Rzecz Praw Ucznia.

Starsi uczniowie z dużym niepokojem czekali na sobotni komunikat premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie dalszej pracy szkół. Szef rządu zakomunikował jednak, że „nie widzi konieczności wprowadzenia nauki zdalnej”.

W ramach sprzeciwu wobec prowadzonej polityki, młodzież skrzyknęła się na Twitterze, aby zademonstrować swoje obawy i wypowiedzieć swoje zdanie. Protestująca grupa twierdzi, że jeśli młodzi ludzie przejdą zakażenie, nawet bezobjawowo, to wracając ze szkoły zetkną się ze swoimi rodzicami i dziadkami, dla których kontakt z wirusem może być bardzo niebezpieczny. Do tej pory pod petycją w sprawie zmiany zasad nauczania podpisało się już ponad 5 tysięcy uczniów. Mają oni również wsparcie rodziców.

Organizatorzy ogólnopolskiej akcji apelują: „Nie idź w poniedziałek do szkoły, a jeśli musisz, ubierz się do szkoły na czarno”.

Czy uczniowie augustowskich szkół dołączyli do tego protestu? Postanowiliśmy to sprawdzić, kontaktując się z dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Grzegorza Piramowicza, panią Anną Sus- Cilulko.

„W mojej szkole nie ma żadnego protestu. Wręcz przeciwnie – uczniowie z niepokojem śledzili komunikat premiera, ponieważ chcą, aby nauka przebiegała stacjonarnie. Zwłaszcza uczniowie klas maturalnych nie chcą zdalnego nauczania, gdyż ogranicza ono efektywność zdobywania wiedzy i bezpośredni kontakt z nauczycielami. W naszym liceum uczy się 509 uczniów, a dwoje przebywa na kwarantannie, nie widzę więc jakiejś wzmożonej absencji” – poinformowała nas pani dyrektor.

W sprawie protestu uczniowskiego wypowiedziała się również dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego, pani Barbara Koronkiewicz.

„Przyznam, że nie słyszałam o proteście. Nie miałam żadnych sygnałów od uczniów, bo gdyby mieli zamiar protestować, to z pewnością przyszliby ze mną porozmawiać. Kilka dni temu swoim zarządzeniem wprowadziłam obowiązek noszenia maseczek na terenie szkoły i z satysfakcją obserwuję, że uczniowie noszą maseczki, traktując to bardzo odpowiedzialnie, nie dlatego, że trzeba. Na 349 uczniów tylko jeden nie przyszedł na rozpoczęcie roku szkolnego ze względu na kwarantannę. Obecnie wszystko jest w porządku. Właściwie od samego początku młodzież zachowywała się bardzo odpowiedzialnie. Pamiętam taką wspaniałą postawę jednej z uczennic, już w marcu, kiedy instruowała kolegów i koleżanki, w jaki sposób osłaniać się kiedy trzeba kichnąć” – mówi dyrektor szkoły.

Rozmawialiśmy także z dyrektorem Zespołu Szkół Technicznych im. gen. Ignacego Prądzyńskiego, panem Maciejem Oleksym.

„W szkole nikt nie choruje i nikt nie przebywa na kwarantannie. Mamy 150 uczniów i jak do tej pory nie mamy zachorowań” – poinformował nas o sytuacji w swojej placówce pan dyrektor.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot