• 1
  • 2
wtorek, 13 październik 2020 15:18

Zasada „zero tolerancji” konsekwentnie przestrzegana przez policję [WIDEO]

Napisała
Źródło: Twój Kurier Olsztyński / YouTube Źródło: Twój Kurier Olsztyński / YouTube

Od soboty (10 października) w całej Polsce obowiązuje strefa żółta (oprócz regionów oznaczonych jako strefa czerwona). Rząd poinformował również o zasadzie „zero tolerancji” dla osób nieprzestrzegających ustalonych restrykcji. Policja bardzo poważnie podeszła do tego zadania, co doskonale obrazuje filmik przedstawiający jedną z interwencji, umieszczony na serwisie YouTube.

Obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej (w sklepie, w autobusie, na ulicy) dotyczy bezwzględnie każdego, chyba że posiada zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność. Maseczki nie trzeba zakładać przebywając w lesie, parku, zieleńcu, ogrodzie botanicznym czy zabytkowym i na plaży. W ramach zasady „zero tolerancji” funkcjonariusze mają kontrolować, czy wszyscy Polacy stosują się do obostrzeń. Wszystko to w celu zwalczania pandemii Covid-19.

To, że policja poważnie podeszła do realizowania zasady „zero tolerancji”, w ubiegłą niedzielę (11 października) na własnej skórze odczuł jeden z mieszkańców Giżycka. Zatrzymał go patrol złożony z policjantki oraz żołnierki, a powodem było to, że mężczyzna nie miał na twarzy maseczki. Gdy funkcjonariuszka chciała go wylegitymować, ten zaczął uciekać, więc policjantka rozpoczęła pościg. Po gonitwie oraz szamotaninie, funkcjonariuszce udało się obezwładnić mężczyznę. Całe zdarzenie zostało nagrane przez jednego ze świadków i udostępnione na serwisie YouTube.


Niestety nie udało nam się ustalić, czy podobne interwencje pojawiły się w Augustowie. Mamy jedynie ogólne informacje dotyczące całego województwa podlaskiego. Jak podaje policja, wczoraj (12 października) w województwie funkcjonariusze ujawnili ponad 220 przypadków naruszeń prawa w związku z wprowadzonymi obostrzeniami.  W 121 przypadkach nieprzestrzeganie obowiązku zasłanianie ust i nosa zakończyło się nałożeniem mandatu. Z tego samego powodu 89 osób pouczono, a 14 wniosków zostanie skierowanych do sądu o ukaranie. W strefie czerwonej (powiat białostocki) było to 8 ujawnionych wykroczeń związanych z nieprzestrzeganie obowiązku zasłaniania ust i nosa (8 mandatów). W strefie czerwonej (Suwałki) było 45 ujawnionych wykroczeń w związku z nieprzestrzeganiem obowiązku zasłaniania ust i nosa, z czego były to 22 mandaty, 18 pouczeń, zaś w 5 przypadkach zostaną skierowane wnioski do sądu o ukaranie. Na terenie strefy czerwonej (powiat zambrowski) wykroczeń w zakresie nieprzestrzegania obostrzeń nie ujawniono.

Źródło: Twój Kurier Olsztyński / YouTube / Policja Podlaska

Gruby Benek