• 1
  • 2
  • 3
środa, 14 październik 2020 13:04

Podatek od psa w górę. Co z opłatą w Augustowie?

Napisała
pixabay.com pixabay.com

W przyszłym roku planowane jest podwyższenie opłaty za posiadanie psa, a niektóre gminy, w których nie obowiązywała, rozważają jej wprowadzenie. Posiadanie czworonoga staje się więc coraz droższe. O ile wzrośnie stawka i ile wyniesie ona w Augustowie?

Podatek od psa jest w Polsce obecny od około 30 lat. Jego wysokość ustala indywidualnie gmina i jest to jej dochód. W tej chwili rocznie za posiadanie czworonoga płaci się maksymalnie 125,40 zł. Jest to jednak górny limit tej stawki i istnieją gminy, w których kwota podatku ustalona jest na mniejszą, a w niektórych nie trzeba uiszczać jej wcale (np. kiedy posiada się psa ze schroniska).

W 2021 roku planowane jest podwyższenie podatku od psa do maksymalnej kwoty 130,30 zł. Jak wiadomo, nie jest to opłata jednolita, a jej wysokość ustalana jest w obrębie danej gminy, dlatego to właśnie gminy zdecydują ile właściciele czworonogów będą musieli zapłacić za swojego pupila. Czy w związku z pandemią koronawirusa, która spowodowała znaczne braki w budżecie wielu samorządów, będzie podwyżka lub, tam gdzie opłaty nie było, zostanie ona wprowadzona? Jak sytuacja z płaceniem za psa będzie wyglądała w Augustowie?

„W naszym mieście nie ma podatku od posiadania psa. Nie było go także w ubiegłym roku i nie planujemy wprowadzać go również w przyszłym” – poinformowała nas pani inspektor Izabela Kamińska z Wydziału Finansowego Urzędu Miasta w Augustowie.

Augustowianie, którzy posiadają psa, mogą więc odetchnąć z ulgą, ponieważ nadal nie będą musieli płacić za swojego pupila.

2 komentarzy

  • Link do komentarza erv czwartek, 15 październik 2020 09:55 napisane przez erv

    Podatek powinien być, choćby na utrzymanie pojemników na psie odchody, sprzątanie, psi park, czy wsparcie schroniska.

  • Link do komentarza bobo środa, 14 październik 2020 14:45 napisane przez bobo

    no to więcej piesków będzie bez pańskich, właściciele pozbędą się dodatkowych kosztów, schroniska się zapełnią , a miasto i tak poniesie koszt utrzymania schronisk, i po co to?

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot