• 1
  • 2
środa, 14 październik 2020 14:17

Wszystkich Świętych 2020. Czy będą dodatkowe dni wolne? Rząd rozważa taką opcję

Napisała

W związku z dużym przyrostem zachorowań na Covid-19, rząd rozważa wprowadzenie dodatkowych restrykcji. Ma również pomysł na to, aby nadchodzący dzień Wszystkich Świętych przebiegł w bezpieczniejszej atmosferze – chce ogłosić dodatkowe dni wolne w okolicach 1 listopada, aby rozłożyć w czasie wizyty na cmentarzach. Czy w związku z tym Polaków czeka przedłużony weekend?

Czy w okolicach 1 listopada rząd wyznaczy dodatkowe dni wolne? O nowym pomyśle na to, aby uczynić nadchodzący dzień Wszystkich Świętych jak najbardziej bezpiecznym, poinformował rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar. Wiadomo, że w tym czasie ludzie gremialnie odwiedzają groby swoich bliskich, co w panujących obecnie warunkach pandemii jest niewskazane. Wprowadzenie dodatkowego dnia wolnego od pracy miałoby spowodować rozłożenie w czasie wizyt na nekropoliach.

Tegoroczny dzień Wszystkich Świętych przypada w niedzielę, dlatego rozważane mogą być dwie opcje dodatkowego dnia wolnego w tej okolicy  – mógłby to być wolny piątek (30 października) lub wolny poniedziałek (2 listopada).

Mówiło się również o tym, że dnia 1 listopada cmentarze zostaną zamknięte, ale rząd zdementował te pogłoski. Apele kierowane do osób wybierających się na groby swoich bliskich są jednak prawdą. Zalecane jest rozłożenie tych wizyt w czasie, aby tłumnie nie gromadzić się na cmentarzach w ten jeden dzień.

Czy dodatkowy dzień wolny w okolicach Wszystkich Świętych to dobry pomysł? Zdania na ten temat są podzielone. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz sceptycznie podchodzi do tych planów twierdząc, że przedłużanie weekendu może być zachętą do wyjazdów, których zdecydowanie należy teraz unikać.

Epidemiolodzy obawiają się nie tylko gromadzenia się ludzi na nekropoliach, ale również wizyt domowych po powrocie z cmentarzy. Twierdzą, że należy także wystrzegać się wszelkiego rodzaju gestów typu uściski czy serdeczne powitania.

Gruby Benek