• 1
  • 2
  • 3
czwartek, 15 październik 2020 14:34

Nie nosisz maseczki w samochodzie? Zapłacisz karę!

Napisała
pixabay.com pixabay.com

W związku z tym, że cały kraj znajduje się w żółtej strefie (za wyjątkiem regionów objętych strefą czerwoną) istnieje obowiązek zasłaniania ust oraz nosa w przestrzeni publicznej. Kary za brak maseczki dotyczą również kierowców, a ich kwoty są niebagatelne. W jakich okolicznościach można otrzymać mandat za nienoszenie maseczki w aucie?

Funkcjonariusze policji mają nakaz skrupulatnego realizowania zasady „zero tolerancji”. Sprawdzają więc czy piesi, ale również czy kierowcy i pasażerowie samochodów, noszą maseczki. Jak wiadomo, obowiązek zasłaniania ust i nosa musi być stosowany w transporcie publicznym (w autobusach, tramwajach, metrze, taksówkach, pociągach). Restrykcja ta obejmuje również kierowców i pasażerów aut prywatnych. Jeśli jedziemy sami lub jeśli podróżujemy z bliskimi, którzy z nami mieszkają, czy z dzieckiem do lat 4, nie musimy używać maseczki. Sytuacja zmienia się, gdy w naszym samochodzie znajdują się nasi znajomi czy koledzy z pracy (osoby, z którymi nie mieszkamy). Wtedy zarówno my, jak i nasi pasażerowie, mają obowiązek zasłonięcia ust i nosa. Maseczkę na twarzy musimy mieć również w przypadku kontroli drogowej.

Jeśli nie przestrzegamy obowiązujących restrykcji policja może ukarać nas mandatem. Jakiego rzędu są to kary? Otóż jeżeli mandat przyjmiemy, to będzie on wynosił 500 zł. Jeśli zaś odmówimy jego przyjęcia, funkcjonariusz skieruje wniosek o ukaranie do sądu i dodatkowo wniosek o wdrożenie postępowania administracyjnego do inspekcji sanitarnej. To może mieć już o wiele większe konsekwencje. Grzywna, w przypadku nałożenia jej przez sąd, może wynieść do 5 tysięcy złotych, zaś w przypadku nałożenia jej przez sanepid, nawet 30 tysięcy złotych!

2 komentarzy

  • Link do komentarza Antoni Kosiba sobota, 17 październik 2020 07:53 napisane przez Antoni Kosiba

    Brak podstawy prawnej. To zwykła tresura obywateli.

  • Link do komentarza Kierowca piątek, 16 październik 2020 10:00 napisane przez Kierowca

    A od kiedy wnętrze pojazdu jest miejscem publicznym? Patrz art 54 kw. Skoro tak to nie można jeść pić i palić papierosów w.....

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

ASS Społem
DrewSot