• 1
  • 2
  • 3
poniedziałek, 19 październik 2020 13:37

Do części szkół wraca nauka zdalna. Jak jest w Augustowie?

Napisała

Od poniedziałku (19 października) szkoły ponadpodstawowe powracają do zdalnego trybu nauczania. Po kilku miesiącach zajęć online nauczyciele coraz lepiej oceniają swoje kompetencje w tym zakresie, ale wciąż ponad połowa przyznaje, że przydałoby się im dodatkowe przeszkolenie.

Poprzednim razem edukacja zdalna przebiegała różnie w zależności od środowiska, szkoły i kompetencji dyrektora. Tam, gdzie był on otwarty na to, żeby włączać nauczycieli i rodziców w diagnozę sytuacji i planowanie modelu współpracy, nauka zdalna zadziałała dobrze i doświadczenia dzieci są niezłe. Ale niestety wiele szkół borykało się z problemami. Zabrakło infrastruktury i kompetencji grona pedagogicznego, trudno było wdrożyć model takiego działania bez żadnych strategii.

Jak pokazuje sprawozdanie Ministerstwa Edukacji Narodowej „Zapewnienie funkcjonowania jednostek systemu oświaty w okresie epidemii Covid-19”, wprowadzona w marcu powszechna nauka zdalna objęła prawie 5 mln uczniów z ok. 24,5 tys. szkół. Część placówek szybko i sprawnie poradziła sobie z wdrożeniem nowego systemu kształcenia. W innych zarówno dyrektorzy, nauczyciele, uczniowie, jak i ich rodzice borykali się z wieloma problemami, włączając w to m.in. brak wystarczającej liczby laptopów i komputerów czy brak odpowiednich kompetencji cyfrowych po stronie kadry pedagogicznej. Z badań wynika, że 87 procent nauczycieli musiało samodzielnie opanować obsługę narzędzi i aplikacji do prowadzenia lekcji online.

Są też i pozytywne strony tej sytuacji, które będą procentować w dłuższej perspektywie. Chociażby to, że wielu nauczycieli odkryło nowe sposoby pracy, nowe narzędzia, które pomagały im radzić sobie w nowej rzeczywistości.

Od dziś również w części augustowskich szkół zmienia się system nauczania – w placówkach ponadpodstawowych wprowadzone zostało nauczanie hybrydowe. W technikum będzie ono polegało na tym, że uczniowie zostaną podzieleni na dwie grupy i na zmianę będą przychodzić na zajęcia – najpierw część z nich będzie uczyła się w szkole, a druga część zdalnie, zaś po tygodniu nastąpi zamiana. W liceach uczniowie zostaną podzieleni według roczników.

Dzięki temu, że Augustów znajduje się w strefie żółtej, szkoły mogły przejść na nauczanie hybrydowe. Tam, gdzie obowiązuje strefa czerwona, wszystkie placówki ponadpodstawowe musiały przejść na nauczanie zdalne.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot