• 1
  • 2
  • 3
wtorek, 20 październik 2020 12:59

Augustowski szpital od dziś szpitalem covidowym

Napisała

Coraz więcej wojewodów podejmuje decyzje o przekształcaniu normalnych szpitali w tzw. placówki covidowe. Augustowski szpital od dziś przeszedł właśnie takie przekształcenie. Co to oznacza?

Od soboty, 17 października, bardzo wiele powiatów zostało objętych czerwona strefą. To efekt lawinowego wzrostu zakażeń w naszym kraju. Nowe zachorowania przedstawiane w liczbach to codzienna walka służby zdrowia o życie ludzi. W związku z tym coraz więcej wojewodów podejmuje decyzje o przekształcaniu normalnych szpitali w covidowe. Zamiast jednoimiennych szpitali zakaźnych, do których kierowani byli zakażeni pacjenci, Ministerstwo Zdrowia zadecydowało bowiem o tworzeniu placówek covidowych. Mają tam trafiać pacjenci podejrzani o zakażenie, zakażeni oraz  zakażeni z powikłaniami.

Podlaski Urząd Wojewódzki poinformował w jaki sposób tworzy się szpitale covidowe. Skontaktowaliśmy się z biurem wojewody podlaskiego, którego pracownica, pani Hanna Ausztol, przekazała nam informacje na temat augustowskiego szpitala.

„Decyzją wojewody, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Augustowie zostanie przekształcony w szpital covidowy. Wczoraj, do późnych godzin nocnych, odbywała się konferencja, podczas której ta decyzja została podjęta. Na mocy w/w decyzji szpital jest zobowiązany przygotować 145 łóżek dla pacjentów podejrzanych o zakażenie oraz 6 łóżek do intensywnej terapii. Chorzy, przebywający obecnie w szpitalu, wymagający opieki szpitalnej , muszą być przekierowani do innych placówek, w tym przypadku najbliżej do Grajewa lub Suwałk , ale nie tylko tam. Wszelkie decyzje dotyczące przekształcenia szpitala na covidowy podejmuje dyrektor jednostki. Wszystko ma się odbywać sprawnie, jednak bezpiecznie dla pacjentów” – poinformowała nas pracownica biura wojewody.

Aby dowiedzieć się, jak augustowski szpital radzi sobie z realizacją powyższej decyzji, rozmawialiśmy z wicedyrektorem szpitala, panią Wiolettą Tomaszycką- Bednarczyk.

„Decyzję o przekształceniu szpitala w covidowy otrzymaliśmy na piśmie dzisiaj rano. Mamy przygotować 150 łóżek dla pacjentów zakażonych. W związku z tym, wszyscy inni pacjenci z powiatu augustowskiego nie będą mogli skorzystać z naszych usług. Chorzy, którzy obecnie przebywają w naszym szpitalu, muszą zostać przewiezieni do innych, pobliskich placówek, a ci, którzy mogą kontynuować leczenie w domu i nie zagraża to ich bezpieczeństwu, zostaną wypisani ze szpitala. Obecnie mamy 24 pacjentów z covidem” – informuje dyrektor szpitala w Augustowie.

Miejski szpital ma pełnić rolę placówki covidowej od dziś (20 października) do odwołania. Jak podaje na swojej stronie internetowej Starostwo Powiatowe w Augustowie: „Poradnie specjalistyczne oraz POZ będą pracowały bez zmian. Prowadzona będzie także rehabilitacja. Ponadto, zgodnie z dotychczasowymi zasadami, udzielana będzie pomoc pacjentom w zakresie nocnej i świątecznej podstawowej opieki zdrowotnej w przypadkach nagłych zachorowań – od 18.00 do 8.00 rano w dni powszednie i od 8.00 do 8.00 dnia następnego w niedziele i święta”.

W związku z zataczającą coraz większe kręgi pandemią, nie tylko przekształca się szpitale w covidowe, ale również buduje się szpitale polowe, aby tam umieszczać pacjentów zakażonych koronawirusem.

1 komentarz

  • Link do komentarza Joana wtorek, 20 październik 2020 16:42 napisane przez Joana

    Strach pomyśleć lekarze pracujący na oddziałach przyjmują też w poradniach więc proste pójdziesz zdrowy a wyjdziesz chory szkoda gadać

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot