• 1
  • 2
  • 3
środa, 21 październik 2020 12:57

Czy siłownie i kluby fitness będą otwarte?

Napisała

W minioną sobotę (17 października), ze względu na rozprzestrzeniającą się pandemię, zaczęły obowiązywać nowe obostrzenia. Restrykcje objęły również baseny i branżę fitness. Te miejsca zostały całkowicie zamknięte dla  użytkowników. Właściciele protestują, twierdząc, że nie przetrwają kolejnego lockdownu. Czy rząd przychyli się do ich zastrzeżeń i pozwoli na prowadzenie przez nich działalności?

Po wejściu w życie nowych ograniczeń, czyli w sobotę (17 października), w Warszawie odbył się strajk właścicieli i pracowników klubów fitness i siłowni. Wyrazili oni swoje ogromne niezadowolenie z powodu decyzji rządu, gdyż raz już przeżyli niedogodności związane z zamknięciem klubów i dużo ich to kosztowało. Ponadto twierdzą, że jeśli aktywność fizyczna wspomaga radzenie sobie z wirusem, to nieuzasadnione jest zamykanie lub ograniczanie działalności tych miejsc.

Niektóre siłownie już szukają sposobów na radzenie sobie z tą trudna sytuacją, organizując cykliczne zawody sportowe dla osób, które przygotowują się do różnego rodzaju rywalizacji. Zawody wymagają przygotowania się, treningu, więc niektóre kluby podjęły takie działania, żeby mimo obostrzeń, nie zamknąć się całkowicie.

W poniedziałek (19 października) odbyło się spotkanie wicepremiera Jarosława Gowina z przedstawicielami branży fitness. Właściciele siłowni jako ostateczny termin otwarcia klubów wskazali najbliższą sobotę (24 października). Otrzymali oni wsparcie wicepremiera, ale nie on sam będzie podejmował taką decyzję.

Próbowaliśmy sprawdzić, jak w tej sytuacji radzą sobie augustowskie kluby fitness i siłownie. Wiele z nich jest nieczynnych, a tam, gdzie udało nam się dodzwonić, nie uzyskaliśmy optymistycznych informacji. W siłowniach hotelowych, jak mówi jeden z właścicieli obiektu, nie jest źle.

„Dla gości hotelowych siłownia jest cały czas dostępna. Oczywiście przestrzegamy zasad zachowania odległości, a pomieszczenie jest dezynfekowane po każdorazowym użyciu. Goście chętnie korzystają  z siłowni, dla zdrowia”.

W innym augustowskim klubie fitness sytuacja nie przedstawia się już tak kolorowo.

„Niestety siłownia jest zamknięta dla wszystkich. Już raz przechodziliśmy okres wyłączenia klubów z działalności i było to bardzo trudne. Pomoc od państwa wystarczyła na jeden miesiąc, bo koszty miesięczne to u nas około 10 tysięcy złotych. Teraz, jeśli przerwa potrwa tydzień, to nie będzie źle, ale jeżeli dłużej, np. trzy miesiące, to obawiam się, że możemy nie przetrwać. Demonstrujący w Warszawie negocjują z rządem, więc nadzieja jest” – mówi właściciel klubu.

Wczoraj nieoficjalne źródła podawały, że działalność branży fitness ma być wznowiona od 24 października, czyli zgodnie z  postulatami demonstrujących. Później zaczęły pojawiać się jednak głosy, że rząd nie pozwoli na otwarcie siłowni i klubów fitness, a jedynie wspomoże przedsiębiorców finansowo. Jaka będzie ostateczna decyzja rządzących? Tego dowiemy się prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot