• 1
  • 2
  • 3
czwartek, 22 październik 2020 14:14

Augustowski szpital covidowym. Radni i mieszkańcy protestują

Napisała

Liczba osób zakażonych koronawirusem rośnie w dużym tempie. Ministerstwo Zdrowia zaleca tworzenie szpitali covidowych, a wojewodowie w całym kraju coraz częściej podejmują takie decyzje na swoich terenach. Dnia 21 października taką decyzję podjął również wojewoda podlaski. Mieszkańcy miasta są bardzo zaniepokojeni tym faktem, a dwaj augustowscy radni postanowili podjąć działania w tej sprawie.

W Biuletynie Informacji Publicznej Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku ukazała się decyzja o przekształceniu szpitali wojewódzkich w Augustowie i Bielsku Podlaskim w covidowe. Oznacza to, że od wtorku (20.10) pacjenci z tych terenów, którzy będą wymagali hospitalizacji, będą kierowani do szpitali w przyległych powiatach. Zatem szpital w Augustowie jest zamknięty i może zajmować się wyłącznie pacjentami z Covid-19.

Zaniepokojeni decyzją wojewody dwaj radni powiatowi, Maciej Kaszuba i Michał Kotarski, zwrócili się do Starosty Powiatowego w Augustowie, aby podjął działania chroniące mieszkańców, którzy pozbawieni zostali możliwości leczenia szpitalnego w swoim mieście.

„Od każdej decyzji przysługuje odwołanie i spodziewaliśmy się, że starosta, w trosce o mieszkańców, natychmiast takie odwołanie do wojewody skieruje. W powiece augustowskim do dyspozycji są tylko trzy karetki, z których jedna stacjonuje w Lipsku, więc osoby potrzebujące pomocy medycznej będą musiały być transportowane kilkadziesiąt kilometrów do najbliższego szpitala. Nie wyrażamy zgody, razem z radnym Maciejem Kaszubą, na przekształcenie augustowskiego szpitala w covidowy, gdyż ogranicza to mieszkańcom miasta dostępność do leczenia” – mówi radny Michał Kotarski.

Pacjenci, którzy obecnie przebywają w szpitalu powiatowym w Augustowie, a ich stan zdrowia na to pozwala, będą wypisywani do domu. Ci, którzy wymagają dalszej hospitalizacji, zostaną   przekierowani do innych placówek. W przypadku Augustowa rolę szpitala wspomagającego przejmą m.in. placówki w Grajewie i Suwałkach. Pacjenci otrzymają również pomoc we wszystkich innych szpitalach w okolicy. Augustowskie szpitalne poradnie specjalistyczne będą pracować normalnie i będzie realizowana medyczna opieka nocna i świąteczna. Tak więc z tzw. ambulatorium będzie można korzystać od poniedziałku do piątku w godzinach od 18:00 do 8:00 rano, a w święta oraz w soboty i niedziele całodobowo.

Jednak te informacje nie przekonują ani augustowian, ani radnych Macieja Kaszuby i Michała Kotarskiego. Zaniepokojeni mieszkańcy miasta, za pośrednictwem Facebooka, umawiają się na protest pod szpitalem, natomiast dwaj radni stworzyli specjalną petycję, pod którą podpisało się już ponad 500 osób.

„Została stworzona petycja, pod którą mieszkańcy, w proteście przeciwko zmianie szpitala na covidowy, mogą on-line składać swoje podpisy. Wczoraj (21.10) wicestarosta Dariusz Szkiłądź poinformował, że trwają prace nad odwołaniem od decyzji wojewody podlaskiego. Jest więc jakiś postęp w tej sprawie. Nie zakładamy, że nie uda się uratować naszego szpitala przed przekształceniem, ale gdyby tak się stało, będziemy szukać osób, które będą nas wspierać w naszych działaniach. Jednocześnie apelujemy o dbanie o bezpieczeństwo swoje i najbliższych, w tym trudnym dla nas wszystkich czasie” – informuje radny Michał Kotarski.

Na swoim facebookowym profilu radni zwrócili się do starosty.

„W trosce o zdrowie i życie blisko 60 tysięcy mieszkańców Powiatu Augustowskiego, wzywamy Starostę Augustowskiego Jarosława Szlaszyńskiego i Zarząd do natychmiastowych działań i zagwarantowanie mieszkańcom pełnego dostępu do Szpitala Powiatowego w Augustowie. Powiat i Szpital Powiatowy muszą służyć nam, mieszkańcom. Nie ma naszej zgody na przekształcenie w tzw. szpital covidowy, czy inne ograniczenie działania oddziałów specjalistycznych i obniżenie dostępności dla mieszkańców” – możemy przeczytać na stronie.

Starosta Dariusz Jan Szkiłądź odniósł się do całej sprawy za pośrednictwem Facebooka.

„Obecnie przygotowujemy odwołanie. Zachęcam intrygantów, aby nie wprowadzali mieszkańców w błąd i wsparli Zarząd Powiatu. Nie mnie oceniać, czy budowanie kapitału wyborczego na tle szpitala, chorobie, pandemii i zdrowiu mieszkańców jest ok? Jednak Panów Kotarskiego i Kaszubę z KWW Nasze Miasto proszę o odrobinę uczciwości i refleksję odnośnie tej decyzji w kontekście koalicji miejskiej (zdj). Dobrego dnia” – napisał w odpowiedzi na swoim facebookowym profilu starosta.

Jak na razie decyzja wojewody utrzymana jest jednak w mocy, a dyrekcję augustowskiego szpitala czekają trudne decyzje dotyczące pacjentów. Wiele obaw pojawia się odnośnie zamkniętego oddziału położniczego. Jakie w tym przypadku będzie postępowanie w stosunku do pacjentek potrzebujących pomocy?

„Cały szpital jest niedostępny dla pacjentów z zewnątrz, również dla kobiet ciężarnych. Kobiety po porodach, czy po operacjach ginekologicznych, będą tutaj przebywać do końca tygodnia, później zostaną przewiezione do okolicznych szpitali. Nowych pacjentek już nie możemy przyjmować” – dowiedzieliśmy się od jednej z pracownic.

Jaki będzie los augustowskiego szpitala powiatowego? Na ostateczne decyzje trzeba jeszcze poczekać.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot