• 1
  • 2
  • 3
wtorek, 27 październik 2020 14:00

RCKiK apeluje do „ozdrowieńców” o oddawanie osocza

Napisane przez AK
Wrota Podlasia Wrota Podlasia

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK) w Białymstoku apeluje do osób, które pokonały koronawirusa o oddawanie osocza. Leczenie osoczem tzw. ozdrowieńców to coraz częściej stosowana metoda leczenia COVID-19. Zawarte w nim przeciwciała mogą pomóc najciężej chorym. W dalszym ciągu RCKiK apeluje także o oddawanie krwi.

Jak podkreśla Bartosz Szutkiewicz z RCKiK, osocze może zostać pobrane od osób, które spełniają warunki takie jak dawcy krwi, i ponadto:

- miały przynajmniej jeden potwierdzony dodatni wynik badania na koronawirusa,
- przeszły leczenie i zostały uznane za osoby w pełni zdrowe (uzyskały dwa ujemne wyniki badania, a od wykonania ostatniego badania minęło min. 14 dni),
- są w wieku od 18 do 60 r.ż.,
- nie były  ciąży.

Osoby, które spełniają powyższe warunki i chcą wspomóc ciężko chorych powinny  skontaktować się z RCKiK w Białymstoku pod nr tel. 663884663 w godz. od 8.00 do 17.30. Na podstawie wywiadu lekarskiego zgłaszający się zostaną wstępnie zakwalifikowani do pobrania osocza.

- Leczenie osoczem polega na podaniu w odpowiednim stadium choroby Sars Cov 2 gotowych przeciwciał, a takie przeciwciała w swoim osoczu, powinna mieć osoba, która te chorobę przeszła – wyjaśnia Bartosz Szutkiewicz. I dodaje, że „tak jak każda metoda leczenia Sars Cov 2 - jest to pewien eksperyment, i nie wszystkim uda się w ten sposób pomóc, jednak zdarzają się spektakularne ozdrowienia”.

Do tej pory leczenie osoczem w województwie podlaskim zastosowano u 150 pacjentów. W całej Polsce terapii poddano 1,5 tys. chorych.  

Więcej informacji znajduje się tutaj.

Potrzebna w dalszym ciągu jest też krew, stąd apel do krwiodawców o zgłaszanie się do RCKiK i oddawanie krwi. W czasie trwania epidemii krwiodawców jest mniej, a krew, której nie da się wyprodukować jest w dalszym ciągu niezbędna do wielu zabiegów i operacji. RCKiK podkreśla, że oddawanie krwi jest bezpieczne, nie trwa długo, a ratuje życie innym!

Na stronie internetowej Honorowych Dawców Krwi z Augustowa można znaleźć aktualne terminy zbiórek krwi.

Aktualna lista zbiórek krwi w Augustowie:

06.11.2020 r. - Osiedlowy Dom Kultury przy ul. Hożej 2A.
20.11.2020 r. - Osiedlowy Dom Kultury przy ul. Hożej 2A.
04.12.2020 r. - Osiedlowy Dom Kultury przy ul. Hożej 2A.

Źródło: Wrota Podlasia / hdk.augustow.pl

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot