• 1
  • 2
  • 3
czwartek, 29 październik 2020 14:16

Konferencja premiera 29.10. Będą zmiany dot. pracy biurowej i cmentarzy na Wszystkich Świętych

Napisała
YouTube YouTube

Dziś (29 października) na Stadionie Narodowym w Warszawie odbyła się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego, szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka oraz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Podczas wystąpienia poinformowali o kolejnych krokach, jakie rząd będzie podejmował w walce z koronawirusem.


Na początku swojej wypowiedzi premier zaapelował do wszystkich protestujących.

„Niech wasza niechęć dotyka mnie, dotyka polityków, ale niech nie dotyka tych, którzy za dwa tygodnie mogą cierpieć, np. starszych osób, których spotkacie w autobusie. Spory światopoglądowe są ważne, ale zostawmy je na potem”.

„Naszym wyzwaniem  jest epidemia koronawirusa. Wiosną przestrzegaliśmy dyscypliny. To pomogło ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Dziś, gdy zakażeń i zgonów jest wielokrotnie więcej, tej dyscypliny nie utrzymujemy” – powiedział premier.

Dodał, że rząd nie chce całkowicie zamykać gospodarki, ale do tego potrzebne jest przestrzeganie obowiązujący zasad.

„Ograniczmy nasze kontakty tak szybko jak to możliwe, aby jak najmniej zakażonych trafiało do szpitala. Musimy zdusić tę drugą falę, która zaskoczyła całą Europę. Chcemy powstrzymać się przed lockdownem tak długo, jak będzie to możliwe” – powiedział Mateusz Morawiecki.

Premier poinformował, że na początku października było około 10 tysięcy łóżek covidowych, a dziś dostępnych jest 23 tysiące łóżek. Zajętych łóżek jest 14 tysięcy, co oznacza, że w szpitalach cały czas przybywa pacjentów. Dlatego premier wydał dyspozycje wojewodom, by dopasowywali bazę łóżek razem z dyrektorami woj. NFZ do kolejnego wzrostu zakażeń. To oznacza, że pod koniec przyszłego tygodnia powinno być 31-32 tysiące dostępnych łóżek.

Po zakończeniu wypowiedzi premiera, głos zabrał szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

„Uruchamiamy dzisiaj 300 łóżek, za tydzień 500 łóżek, a w kolejnym etapie 1200 łóżek, w tym 100 OIOM-owych” – powiedział Dworczyk.

Następnie wypowiedział się minister zdrowia Adam Niedzielski.

„Jesteśmy w sytuacji, w której szpital tymczasowy to nie jest opcja rezerwowa, tylko realne wsparcie i realna opcja rozwiązywania problemu pandemii. Obecnie mamy realizację czarnego scenariusza” – powiedział.

„Przygotowaliśmy nowe rozwiązanie –  poszerzenie bazy izolatoriów z 400 do 10 tysięcy miejsc dla pacjentów, którzy są ustabilizowani, którzy niekoniecznie muszą być leczeni w warunkach szpitalnych” – poinformował Niedzielski.

Minister zdrowia dodał, że proponowana w ustawie Klauzula Dobrego Samarytanina ma chronić lekarzy, którzy popełniliby błąd podczas opieki nad pacjentami z Covid-19, a którzy nie są lekarzami zakaźnikami. Takie osoby zostaną oczywiście wcześniej odpowiednio przeszkolone, ale w razie czego będą miały zapewnioną gwarancję bezpieczeństwa. Dodał również, że państwo przeznacza także duże środki na motywację finansową, która ma polegać na podwójnym wynagrodzeniu dla lekarzy powoływanych do walki z koronawirusem przez wojewodów, ale także dla tych, którzy już w tej chwili pracują w jednostkach covidowych.

Na sam koniec premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że jutro (30 października) rząd przedstawi informacje dotyczące m.in. pracy biurowej, jak również tematu cmentarzy na 1 listopada. 

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot