Wydrukuj tę stronę
piątek, 30 październik 2020 13:31

W augustowskim szpitalu brakuje personelu i wolnych łóżek

Napisała

Dnia 19 października Wojewoda Podlaski wydał decyzję o przekształceniu Szpitala Powiatowego w Augustowie na szpital covidowy. Placówka jest zatem przeznaczona wyłącznie dla osób zakażonych koronawirusem. Jak wiele tego typu szpitali w kraju, również augustowski szpital boryka się z dużymi problemami – brakuje personelu medycznego oraz wolnych łóżek.

„Szpital ma zapewnić 151 łóżek dla pacjentów z Covid-19. Niestety, póki co, jest to niemożliwe, ponieważ kilkanaścioro pacjentów czekających na wyniki badań jest odosobnionych. Każdy z nich zajmuje jeden pokój, w którym moglibyśmy umieścić trzy osoby, a póki nie otrzymamy wyników, pacjent musi leżeć sam. Obecnie w szpitalu przebywa około 120 pacjentów” – informuje zastępca dyrektora dr Wioletta Tomaszycka-Bednarczyk.

Wiadomo, że w większości szpitali odnotowuje się duże braki kadrowe. Jak to wygląda w augustowskim szpitalu?

„Mamy duże braki, jeśli chodzi o personel medyczny. W tej chwili brakuje około 30 pielęgniarek. Z powodu kwarantanny lub izolacji nieobecnych jest 22 lekarzy. Niektórzy z nich po prostu odchodzą z pracy. Zgłaszamy ten problem, gdzie tylko jest to możliwe i nic. Musimy radzić sobie sami, aczkolwiek jest coraz trudniej. Wszyscy są bardzo zmęczeni” – mówi pani Tomaszycka-Bednarczyk.

Niektóre szpitale odczuwają też braki w sprzęcie. Czy w Augustowie również występuje taki problem?

„Jeżeli brakuje nam jakiegoś sprzętu, to Urząd Wojewódzki pomaga. Otrzymujemy sprzęt i urządzenia z rezerw państwowych. Mamy jednak mało miejsc wyposażonych w tlen, montujemy reduktory tlenowe. Jednak jeśli chodzi o kadrę, sami sobie musimy poradzić” –  mówi pani dyrektor.

„W naszym szpitalu zdarzają się również przypadki śmiertelne, ponieważ niektórzy pacjenci są przywożeni w bardzo złym stanie zdrowia i nie zawsze udaje się ich uratować” – informuje nasza rozmówczyni.