• 1
  • 2
  • 3
wtorek, 03 listopad 2020 15:13

Aprotynina – jest lek na koronawirusa?

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Naukowcy poinformowali, że prawdopodobnie zidentyfikowali lek na koronawirusa. Aprotynina, bo tak nazywa się ta substancja, może pomóc w walce z pandemią Covid-19.

Naukowcy z Univeristy of Kent, Goethe-University we Frankfurcie oraz z Hannover Medical School ogłosili, że zidentyfikowali substancję, która może leczyć koronawirusa. Najnowszym odkryciem jest aprotynina. Co to takiego?

Aprotynina – co to jest?

Ta substancja to inhibitor proteaz serynowo-treoninowych, a stosuje się ją m.in. w Rosji w celu leczenia grypy. Jest to lek bardzo dobrze tolerowany przez pacjentów z grypą, dlatego może mieć również podobne działanie w przypadku ciężkiego przebiegu Covid-19. Jedynym warunkiem jest to, że musi zostać podany choremu odpowiednio wcześnie.

Jak działa aprotynina?

Prof. Michael Michaelis i dr Mark Wass – naukowcy z Univeristy of Kent oraz prof. Jindrich Cinatl z Goethe-University poinformowali, że aprotynina wykazuje aktywność przeciwko SARS-CoV-2, hamując enzym TMPRSS2 (serynę 2), który jest niezbędny do rozmnażania się koronawirusa. Poprzez taką aktywność aprotynina utrudnia wirusowi dostęp do komórek zakażonej osoby, a tym samym jego replikację.

Substancja ta, pozyskiwana z płuc wołowych, jest stosowana w medycynie jako środek zmniejszający krwawienia przy skomplikowanych operacjach chirurgicznych. Jest składnikiem m.in. żelu stomatologicznego Trascodent, który neutralizuje enzymy szkodliwe dla dziąseł i zębów, zmniejszając objawy chorób przyzębia, w tym krwawienie, obrzęk i bolesność dziąseł.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot