• 1
  • 2
czwartek, 05 listopad 2020 13:11

Uwaga! Nie daj się nabrać!

Napisane przez AM
pixabay.com pixabay.com

Wystawiłeś przedmiot na sprzedaż, a kupujący prosi cię o opłacenie kosztów spedycji lub ubezpieczenia przy wysyłce towaru za granicę? Uważaj to może być oszustwo, bądź czujny!

Schemat działania oszusta polega na tym, że nawiązuje on kontakt mailowy ze sprzedawcą wartościowego przedmiotu wystawionego na portalu aukcyjnym. Następnie za pomocą poczty elektronicznej przedstawia warunki transakcji i informuje, że chce aby rzecz była wysłana za granicę. Sprzedający zgadza się na te warunki, oczywiście po otrzymaniu zapłaty. W tym momencie pojawia się charakterystyczny dla tego oszustwa sposób działania sprawcy. Przestępca przesyła fałszywe potwierdzenie dokonania wpłaty na konto ofiary. Następnie "kupujący" prosi, by ofiara zawierzyła skanowi  przelewu i wysłała towar na swój koszt. Sprzedający zgadza się na takie warunki, ponieważ często jest oskarżany o oszustwo, a w skrajnych przypadkach straszony nawet zgłoszeniem sprawy do Interpolu.

Ofiarą takiego "oszustwa nigeryjskiego" padł 27 letni mieszkaniec Sejn. Mężczyzna poinformował sejneńskich policjantów, że na jednym z portali aukcyjnych wystawił na sprzedaż motocykl. Na tym portalu otrzymał  pytanie od zainteresowanej ofertą osoby o aktualność ogłoszenia, a dalszy kontakt odbywał się już za pomocą wskazanego e-maila. W dalszej korespondencji kupujący przedstawił warunki zakupu i poprosił o wysłanie motocykla do Nigerii. Kolejnym krokiem oszusta było przesłał sprzedającemu fałszywego potwierdzenie przelewu. Jednocześnie w korespondencji pojawiła się informacja o problemach kupującego z przesyłką i prośba o pomoc w opłaceniu kosztów spedycji i ubezpieczenia transportu. Kupujący zapewniał, że zaraz po odebraniu przesyłki, zwróci pieniądze. Nie podejrzewając przestępczego podstępu 27 latek za pomocą wskazanej przez kupca aplikacji, wpłacił blisko 3 tysiące złotych. Kiedy pokrzywdzony zorientował się, że mógł paść ofiarą przestępstwa, zażądał zwrotu pieniedzy, wtedy kontakt z rzekomym kupującym urwał się.

Pamiętajmy, by zachować czujność przy wszelkich transakcjach bankowych.

Źródło: KPP Sejny

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

Gruby Benek