• 1
  • 2
wtorek, 10 listopad 2020 15:31

Szczepionka Pfizera przeciwko Covid-19 – czy będzie obowiązkowa? Kto pierwszy do szczepień?

Napisała
pixabay.com pixabay.com

W poniedziałek (9 listopada) premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w środę nastąpi podpisanie umowy na dostawę szczepionek przeciwko Covid-19. Kiedy w Polsce będzie dostępna Szczepionka Pfizera przeciwko Covid-19 i czy będzie obowiązkowa?

Szczepionka Pfizera skuteczna w 90 procentach

W poniedziałek amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer poinformował, że wynaleziona przez niego szczepionka ma 90-procentową skuteczność. Firma twierdzi, że w 2021 roku jest w stanie wyprodukować do 1,3 mld dawek tej substancji. Pfizer rozwija swój projekt wspólnie z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech SE.

Kiedy szczepionka w Polsce?

Szefowa KE Ursula von der Leyen poinformowała na Twitterze, że Komisja Europejska wkrótce podpisze kontrakt na 300 mln dawek. Wstępne porozumienie w tej sprawie zawarte zostało już 9 września. Istotnym dla Polski jest fakt, iż projekt realizowany jest we współpracy z niemiecką firmą, która dysponuje bardzo dużymi możliwościami produkcji na terenie Unii. Szczepionki ma otrzymać każdy kraj UE w tym samym czasie i na takich samych zasadach. Liczba dawek będzie przyznana na podstawie liczby mieszkańców.

W tej chwili priorytetem jest przygotowanie w Polsce infrastruktury do szczepień na Covid-19. Na wczorajszej (9 listopada) konferencji prasowej premier ogłosił, że takie działania zarządził na przyszły rok. Na środę (11 listopada) zaplanowane zostało podpisanie umowy z firmami Pfizer i BioNTech SE na dostawę szczepionek. W Polsce pojawią się one najwcześniej wiosną przyszłego roku. Będzie ich prawdopodobnie co najmniej dwadzieścia kilka milionów.

Szczepionka Pfizera przeciwko Covid-19 – obowiązkowa, czy dla chętnych?

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że obowiązku szczepienia nie będzie. Szczepionka Pfizera przeciwko Covid-19 dostępna będzie dla chętnych, ale rząd chciałby, aby wszyscy mogli ją przyjąć w jak najkrótszym czasie. Jak się okazało, będzie wyznaczona tzw. „grupa priorytetowa”, której specyfik będzie podawany w pierwszej kolejności. Najpierw ma ona trafić do seniorów i służb medycznych, a także służb mundurowych.

Taekwondo
Gruby Benek