• 1
  • 2
  • 3
wtorek, 10 listopad 2020 16:34

Chrońmy stare sady – podlaskie dziedzictwo przyrodnicze

Napisała
Augustowsko-Podlaskie Stowarzyszenie Eko-Rolników Augustowsko-Podlaskie Stowarzyszenie Eko-Rolników

„Pamiętajcie o ogrodach…” – śpiewał kiedyś Jonasz Kofta, próbując znaleźć odpowiedź na pytanie, jak żyć  we współczesnym, trudnym świecie. A odpowiedź jest bardzo prosta – trzeba znaleźć sposób w naturze, w przyrodzie.

Augustowsko-Podlaskie Stowarzyszenie Eko-Rolników (ASER), w swoim projekcie „Bioróżnorodność biebrzańska – chrońmy stare sady”, zwraca uwagę na to, aby nie zapominać o sadach owocowych, które na Podlasiu stanowią niewątpliwe dziedzictwo przyrodnicze. Prezesem Stowarzyszenia jest Andrzej Chilicki, który zajmuje się uprawą ekologicznej aronii czarnoowocowej.

„Uprawiam aronie na plantacji położonej na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego, w miejscowości Jagłowo. W kooperacji z innowacyjnymi firmami produkujemy „Ekologiczny Sok Aroniowy znad Biebrzy”, który jest u nas do nabycia. Aronia to jeden z najzdrowszych owoców świata” – mówi prezes Chilicki.

Rejon nad rzeką Biebrzą odznacza się dużą różnorodnością starych odmian drzew owocowych, w tym głównie jabłoni. Niestety, stare drzewa owocowe stopniowo znikają z naszych sadów, z naszego krajobrazu. Część z dawnych odmian całkowicie zaginęła.

Spytaliśmy naszego rozmówcę, w jaki sposób odtwarza się nowe drzewka ze starych jabłoni.

„Odtwarzanie starych odmian drzew owocowych robimy w sposób profesjonalny pod nadzorem naukowym i przy współpracy Instytutu Sadownictwa w Skierniewicach. Przeprowadziliśmy inwentaryzację starych sadów na terenie 12 gmin nadbiebrzańskich. Chcemy odtworzyć ponad 40 odmian jabłoni. Z drzew szczególnie cennych, godnych odtworzenia, zostały pobrane zrazy, wraz z pełną dokumentacją. Materiał genetyczny został zaszczepiony na odpowiednich podkładkach w szkółce „Krajowej Kolekcji Starych Odmian Drzew Owocowych” w Skierniewicach. Po kilku latach, po dokładnej ocenie, zrazy trafiają do szkółkarzy, którzy szczepią bądź okulizują je na odpowiednich podkładkach i udostępniają je wszystkim zainteresowanym. Tak właśnie, na bazie starych drzew, powstają nowe drzewka owocowe z zachowaniem genów starych odmian” – opowiada pan prezes.

Czym różnią się owoce pozyskane ze starych sadów od tych hodowanych obecnie? Otrzymaliśmy bardzo przekonującą odpowiedź na ten temat.

„Stare odmiany jabłoni nie wymagają wspierania ich środkami chemicznymi, są bardziej odporne na choroby i wytrzymałe na warunki atmosferyczne. Odznaczają się również tym, że można je przechowywać znacznie dłużej niż jabłka, które obecnie kupujemy na rynkach.  Niektóre odmiany przechowuje się nawet do marca i nie ma to wpływu na ich walory smakowe. Owoce są bardzo aromatyczne i bardzo smaczne. Trzeba chronić stare sady, gdyż w nich kryją się zapachy i smaki naszej młodości. Stare drzewa są przyjazne dla środowiska, ponieważ są naturalne. Jeśli więc ktoś chce pomóc ratować stare sady, niech w swoim przydomowym ogródku posadzi jabłonkę” – tłumaczy pan Chilicki.

„Wybór jest duży. Może to być antonówka, reneta landzberska, żeleźniak, grochówka, burgund, papierówka – co kto sobie życzy. Zainteresowanie starymi odmianami wzrasta, ze względu na ich niepowtarzalny smak. Muzeum Etnograficzne w Białymstoku zwróciło się do naszego Stowarzyszenia z prośbą o nabycie sadzonek drzew owocowych, które posadzą na terenie swojego skansenu” – mówi pan Andrzej Chilicki, prezes Stowarzyszenia ASER.

„Sadzonki odtworzonych starych odmian drzew owocowych można nabyć zarówno bezpośrednio w szkółce, zaś wiosną wysyłamy je również kurierem, po wcześniejszym zamówieniu. Po więcej informacji odsyłam na stronę internetową: www.eko-aronia-rolnik.pl, www.czarnaaronia.pl".

Zatem pamiętajmy o ogrodach, sadach i wielu innych godnych uwagi perełkach naszego pięknego regionu i kraju.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot