• 1
  • 2
  • 3
poniedziałek, 16 listopad 2020 18:01

Autobusy-karetki będą wozić chorych na Covid-19 [VIDEO]

Napisała
MZA Warszawa / Facebook [zdjęcie - screen z filmu] MZA Warszawa / Facebook [zdjęcie - screen z filmu]

Powstały pierwsze autobusy przystosowane do przewożenia chorych na Covid-19. Te specjalnie przygotowane i odpowiednio wyposażone pojazdy mają odciążyć karetki pogotowia. Autobusy są już gotowe i czekają na pierwsze zlecenia.

Specjalnie dostosowane do transportu osób chorych na Covid-19 zostały dwa warszawskie autobusy. Ich zadaniem będzie przewożenie pacjentów do tymczasowego szpitala znajdującego się na Stadionie Narodowym. Pojazdy są wyposażone w specjalne stanowiska z tlenem dla ponad 20 osób. Wszystko po to, aby odciążyć karetki pogotowia.

W miejskich autobusach dokonano takich zmian, aby pojazdy były w stanie przewozić osoby chore na Covid-19. Oprócz specjalnej aparatury tlenowej, w samochodach została zainstalowana szczelna ściana, która oddziela kabinę kierowcy od części pasażerskiej. Z przedniej części autobusu wymontowano dwa rzędy siedzeń – znajdują się tam teraz konstrukcje stalowe do przewozu butli z tlenem. Zdemontowano również kasowniki oraz biletomat. W pojazdach zostały zamontowane radiotelefony, które mają zapewniać  kontakt pomiędzy kierowcą a personelem medycznym. Autobusy będą w stanie przewieźć 22 pacjentów, których stan zdrowia będzie pozwalał na odbycie podróży na siedząco. Dodatkowo dla kierowców przygotowano jednorazowe kombinezony ochronne.

Mobilne ambulansy zostały przygotowane przez Miejskie Zakłady Autobusowe w Warszawie. Aparatura medyczna była montowana pod nadzorem medyków. Koszt przekształcenia jednego autobusu wyniósł niemal 5 tysięcy złotych.

Pacjentów z Covid-19 będzie przewozić 11 kierowców, którzy dobrowolnie zgłosili się do wykonywania tego zadania. Wszyscy zostali przeszkoleni m.in. w zakresie sposobu zakładania odzieży ochronnej.

Jak przebiegały prace nad dostosowywaniem miejskich autobusów do przewozu pacjentów oraz jak wyglądają gotowe pojazdy można zobaczyć na filmie umieszczonym na facebookowym profilu MZA Warszawa.


Źródło: MZA Warszawa / Facebook

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot