• 1
  • 2
poniedziałek, 16 listopad 2020 17:18

Trudny czas dla seniorów. Czy Augustów jest przygotowany na pomoc starszym?

Napisała

Pandemia to dla każdego z nas bardzo trudny okres. Niedogodności te szczególnie jednak odczuwają starsi, często schorowani ludzie. Niektórzy z nich radzą sobie sami, ale bardzo dużo jest seniorów, którzy z wielu przyczyn nie mogą sami zrobić zakupów ani liczyć w tej kwestii na pomoc bliskich. W takich przypadkach pomagają wolontariusze, a czasem przedsiębiorcy, właściciele sklepów.

Burmistrz Augustowa opowiedział się za stworzeniem parasola ochronnego nad seniorami, aby ułatwić im egzystencję i nie narażać na zetknięcie się z koronawirusem. W tym celu podjął decyzję o uruchomieniu koordynacji wolontariatu na rzecz ludzi starszych. Zespół wolontariuszy, nadzorowany przez Urząd Miejski, którego koordynatorem jest pani Joanna Grudzińska, ma nieść pomoc seniorom. Młodzi ludzie zrobią dla nich zakupy, zrealizują recepty i opłacą rachunki każdej starszej osobie, która o to poprosi.

Aby dowiedzieć się więcej na temat pomocy seniorom, realizowanej w Augustowie, przeprowadziliśmy rozmowę z koordynatorem wolontariuszy, panią Joanną Grudzińską.

„Jestem pod telefonem do późnych godzin wieczornych. Zachęcam osoby starsze do kontaktu ze mną, a z pewnością udzielę pomocy, wyślę wolontariuszy pod wskazany adres” – informuje pani Grudzińska.

„Nawiązaliśmy współpracę z przedsiębiorcą augustowskim, właścicielem sieci sklepów „Maja”. Jeden sklep znajduje się na ulicy Mickiewicza, a drugi na ulicy Kasztanowej. Można dzwonić pod numer telefonu 506 587 279 i poprosić o zrobienie zakupów. Zachęcam seniorów, aby jednorazowo robili większe zakupy, ponieważ sprawunki zrobione za kwotę powyżej 50 złotych właściciel sklepu „Maja” dostarczy pod drzwi bez opłaty za dowóz. Wolontariusze natomiast dostarczają zakupy bezpłatnie, niezależnie od kwoty” – mówi nasza rozmówczyni.

„Ponieważ sytuacja pandemiczna pogarsza się, zapraszam więcej augustowskich przedsiębiorców do współpracy w niesieniu pomocy osobom starszym. Zachęcam też młodych ludzi do zgłaszania się w charakterze wolontariuszy. Nasze numery telefonów można znaleźć na plakatach, które pojawią się w miejscach publicznych oraz w Internecie” – mówi pani Joanna Grudzińska.

Z koordynator wolontariatu można kontaktować się pod numerem telefonu – 511 180 094.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

Gruby Benek