• 1
  • 2
  • 3
wtorek, 17 listopad 2020 16:40

Adoptuj seniora, nim będzie za późno

Napisała
pixabay.com pixabay.com

W związku ze zbliżającą się zimą, wiele schronisk dla zwierząt rozpoczęło akcję, która ma na celu zachęcenie ludzi do adoptowania psich seniorów. Takie wiekowe czworonogi, przebywające w przytuliskach, szczególnie źle znoszą bowiem okres niższych temperatur. Sędziwe psiaki zasługują na spędzenie ostatnich chwil swego życia u boku kochającego właściciela, dlatego warto wziąć pod uwagę przygarnięcie starszego czworonoga. Opowiadają o tym pracownicy schronisk.

Starsze czworonogi potrzebują ciepła i zapewnienia poczucia bezpieczeństwa. Z wiekiem nie są już tak aktywne i ruchliwe, a długotrwałe przebywanie w schronisku dla zwierząt pozbawia je życiowej energii. Jednak gdy zainteresuje się nimi człowiek, potrafią z nawiązką oddać całą swoją psią miłość swojemu wybawcy. Adopcja seniorów czasem budzi duże obawy, ponieważ ludzie boją się choroby lub szybkiej śmierci adoptowanego psa-seniora. Jednak schroniska doskonale przygotowują takie zwierzęta do adopcji i zachęcają do przygarnięcia sędziwego czworonoga.

W okresie pandemii niektóre schroniska są niedostępne dla odwiedzających. W związku z tym z ciekawą propozycją wyszło białostockie przytulisko, które przeniosło adopcje psów do Internetu, na swój profil społecznościowy, pod hasłem „#adoptujseniora, nim będzie za późno”. Codziennie wolontariusze prezentują tam zdjęcia zwierząt gotowych do adopcji.

Prawdopodobnie nie jest to nic nowego, ponieważ schroniska praktykują taki sposób adopcji, ale zbliżająca się zima, to trudny czas dla starszych zwierząt, dlatego być może taka akcja poruszy serca ludzi.

O tym, jak przedstawia się los psich seniorów w pobliskich schroniskach, rozmawialiśmy z pracownikami przytulisk dla zwierząt. W Mikołajewie informacji udzieliła nam wolontariuszka Krystyna Chilińska.

„Mikołajewo to azyl dla starszych psów. Oprócz wizyt w naszym schronisku, pokazujemy pieski na naszej stronie internetowej. Można je obejrzeć i wszystkiego dowiedzieć się o wybranym zwierzęciu. Można też adoptować seniora wirtualnie. Prowadzimy akcję „Zaadoptuj wirtualnie seniora”, gdzie można wybrać psa, wpłacać dowolne kwoty na konto i opiekować się nim zdalnie. Jest jednak również zainteresowanie adopcją w sposób tradycyjny. Zwierzęta przygarniane są zarówno przez ludzi starszych, jak również młodych. W ostatnim czasie wydaliśmy do adopcji 10-letniego Gerwazego, 10-letnią Klusię oraz 12-letnią Abi. Te dwa pierwsze to pieski uratowane z Radys. Odnalazły na starość swoje domy” – informuje nas wolontariuszka.

„Nasz azyl jest dobrze przygotowany do zimy. W budach jest słoma, ludzie pomagają, ale oczywiście każda pomoc jest mile widziana. Przy zachowaniu bezpieczeństwa, wolontariusze wyprowadzają psich seniorów na spacery” – mówi pani Chilińska.

W schronisku „Cyganowo” w Sejnach rozmawialiśmy z panem Sylwestrem Anzelmem, synem właściciela.

„Każdy pomysł na poprawę życia zwierząt w schroniskach jest dobry, dlatego chętnie przyłączymy się do akcji schroniska w Białymstoku. Mamy około 10 starszych psów, które prezentujemy na Facebooku. Niestety niewielkie jest zainteresowanie seniorami, tym bardziej teraz, ponieważ schronisko jest zamknięte. Niestety starsze psy najdłużej u nas pozostają” – poinformował nas nasz rozmówca.

W Sonieczkowie, schronisku położonym około 6 km od Augustowa, wolontariuszka Małgorzata Kuklińska opowiedział, jak to jest u nich z psimi seniorami.

„Swoje psy, podobnie jak schronisko białostockie, prezentujemy na naszej stronie internetowej. Obecnie mamy około 30 starszych piesków potrzebujących domu. Wszystkich psów mamy 370. Zwierzęta adoptowane są przez ludzi w różnym wieku, ale w tej chwili nie ma zbytniego zainteresowania adopcją” – opowiada wolontariuszka.

„Mamy 10 stałych wolontariuszy, którzy spacerują z naszymi psami, również z seniorami. Zapraszamy do współpracy chętnych wolontariuszy, bo tych nigdy nie jest za dużo. Pomagają nam wolontariusze z Kolecka, z Suwałk, z Wasilkowa, zapraszamy również chętnych z Augustowa. Wciąż  potrzebujemy pomocy z zewnątrz. Mile widziana byłaby pomoc w postaci słomy, którą zabezpieczamy klatki" – mówi pani Kuklińska.

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Zaopiekujmy się więc psimi seniorami, a odwzajemnią się swoją psią miłością.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot