• 1
  • 2
  • 3
czwartek, 19 listopad 2020 12:55

Umowa zlecenie 2021 – ile wyniesie minimalna stawka?

Napisała

Jak co roku, tak również i w przyszłym, możemy spodziewać się, że minimalna stawka wynagrodzenia wzrośnie. Będzie tak w przypadku umowy o pracę, ale zostanie tym objęta także umowa zlecenie 2021. Ile będzie wynosiła? Ile pieniędzy otrzymamy?

Umowa zlecenie 2021 – minimalna stawka

Od 1 stycznia 2021 minimalna stawka znów pójdzie w górę. Wzrośnie zarówno pensja z umowy o pracę, jak również godzinowa stawka minimalna na takich formach zatrudnienia, jak umowa zlecenie oraz umowa o dzieło.

Ile zatem będzie wynosiła minimalna stawka na umowie zlecenie w 2021 roku? Otóż będzie to 18,30 zł brutto. Stawka netto będzie zależała od tego, ile wyniosą składki ZUS do odliczenia, ponieważ umowa zlecenie nadal będzie podlegała oskładkowaniu. Zmianie na plus ulegną też umowy o pracę oraz o dzieło.

Dlaczego minimalna stawka ciągle rośnie?

Minimalna stawka rośnie ze względu na wzrost średniej wynagrodzeń oraz na wzrost cen w naszym kraju. Drożeje żywność, woda, gospodarowanie odpadami, koszty wynajmu mieszkania, drożeją także nieruchomości. W związku z tym, że za wszystko wokół musimy płacić coraz więcej, wzrostowi ulegać musi również minimalna stawka wynagrodzenia.

Stawka minimalna dla umów zlecenie i o dzieło obowiązuje od 2017 roku. Wtedy wynosiła ona 13 zł, rok później wzrosła do 13,70 zł, a w styczniu 2020 roku osiągnęła 17 zł brutto za godzinę.

Umowa zlecenie 2021 – czym jest i dlaczego stawka minimalna?

Umowa zlecenie jest umową, która nie musi być zawierana na piśmie i ma określać rodzaj czynności wykonywanej dla danego podmiotu lub osoby. Jest łatwa do uregulowania pod względem godzinowym. Ma również regulować czas realizacji zlecenia. Wynagrodzenie na tej umowie nie może być niższe, niż to wyznaczone przez ustawodawcę.

Stawka minimalna dla umowy zlecenie ma być zabezpieczeniem dla pracownika przed wyzyskiem ze strony pracodawcy czy zleceniodawcy. Osoba, która pracuje na umowie zlecenie nie ma ochrony z tytułu kodeksu pracy, nie ma również prawa do urlopu czy zwrotu kosztów służbowych.

Umowa o pracę, zlecenie i dzieło – stawki minimalne 2021

Wysokość minimalnego wynagrodzenia na 2021 r. wyniesie 2800 zł brutto, czyli w większości przypadków około 2060 zł netto. Jest to więcej o 200 zł brutto w stosunku do roku poprzedniego.

Minimalna stawka godzinowa, która obowiązuje w roku 2021, jeśli chodzi o umowę zlecenie i umowę o dzieło, to minimum 18,30 zł za godzinę brutto. Jest to więc podwyżka o 1,30 zł brutto. Na umowie zlecenie będzie to więc w większości przypadków około 12 zł netto za godzinę.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot