• 1
  • 2
  • 3
czwartek, 19 listopad 2020 15:00

Przegląd techniczny samochodu – uwaga kierowcy, nadciąga rewolucja!

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Nadciągają duże zmiany, które znacznie wpłyną na to, jak będzie wyglądał przegląd techniczny samochodu. Już niedługo mają zostać wprowadzone nowe zasady oraz nowe kary. Kiedy kierowcy mogą spodziewać się rewolucji i czego dokładnie powinni oczekiwać?

Przegląd techniczny samochodu – kiedy zmiany?

Nowy przegląd techniczny samochodu ma obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku. Nowe reguły ujęło w ustawie Ministerstwo Infrastruktury. Wprowadzenie tych innowacji ma na celu uszczelnienie systemu kontroli technicznej pojazdów. Musi zostać wprowadzone ze względu na dyrektywę unijną z 3 kwietnia 2014 r. w sprawie okresowych badań zdatności do ruchu drogowego pojazdów silnikowych i ich przyczep oraz uchylająca dyrektywę 2009/40WE, która reguluje zasady funkcjonowania systemu kontroli pojazdów. W naszym kraju ta dyrektywa do tej pory nie obowiązywała.

Według Ministerstwa Infrastruktury, zmiany te są konieczne, ponieważ system badań technicznych w Polsce wymaga przebudowy.

Jakie zmiany szykuje Ministerstwo Infrastruktury dla kierowców?

Od stycznia 2021 uzyskanie pieczątki w stacji kontroli pojazdów nie będzie już takie łatwe. Nowe przepisy sprawią, że diagności będą musieli bardziej restrykcyjnie podchodzić do swojego zadania. Jakie więc zmiany oraz kary zostaną wprowadzone?

  • Samochód będzie musiał być obfotografowany – koniecznym będzie zrobienie zdjęć całego auta oraz zdjęć drogomierza. Fotografie będą przechowywane przez 5 lat od daty ich zrobienia.

Przegląd techniczny samochodu – zmiany dla stacji kontroli pojazdów

  • Kary za niestawienie się na przegląd techniczny samochodu w terminie – ci kierowcy, którzy przyjadą ze swoim autem do diagnosty 30 dni po terminie, będą zmuszeni zapłacić podwójną stawkę za badanie. Środki pochodzące z kar mają być przekazywane Dyrektorowi Transportowego Dozoru Technicznego podległego resortowi infrastruktury.
  • Kary dla stacji kontroli pojazdów – 10 tysięcy złotych kary będzie musiała zapłacić ta stacja, która wykona wadliwego przeglądu. Jeśli zaś okaże się, że w danym miejscu pracują osoby do tego nieupoważnione, czyli niebędące diagnostami, lub jeśli pracują na sprzęcie kontrolno-pomiarowym innym niż wymagany, wtedy na stację również zostanie nałożona kara.

Kierowca, który będzie uważał, że przegląd został wykonany wadliwie, będzie mógł wrócić na stację kontroli pojazdów po dwóch dniach. Wtedy przegląd zostanie wykonany ponownie.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot