Afrykański pomór świń – dopłaty
Wnioski o dopłatę przyjmuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), a dokładniej właściwy kierownik biura powiatowego Agencji. Dokument musi być sporządzony na formularzu opracowanym i udostępnionym na stronie internetowej Agencji. Wnioski można składać tylko do dnia 1 grudnia 2020 roku.
Kto może ubiegać się o dopłaty? „Pomoc dotyczy producentów świń prowadzących działalność rolniczą na obszarze objętym częścią II lub III załącznika do decyzji wykonawczej Komisji 2014/709/UE lub zapowietrzonym albo zagrożonym wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń” – możemy przeczytać w komunikacie.
Strefy ASF – co oznaczają?
W związku z tym, że afrykański pomór świń rozprzestrzenia się w Polsce, na terytorium kraju zostały wyznaczone obszary objęte różnymi restrykcjami:
- obszar zagrożenia (kolor niebieski na mapie),
- obszar objęty ograniczeniami (kolor czerwony na mapie),
- obszar ochronny (kolor żółty na mapie).
Co oznaczają poszczególne strefy ASF? Więcej na ten temat można przeczytać pod tym linkiem.
Mapa ASF 2020
W związku z występowaniem w naszym kraju afrykańskiego pomoru świń, wyznaczona została mapa, która podzielona jest na trzy strefy ASF. Przedstawia ona aktualną sytuację dotyczącą stanu ASF w poszczególnych regionach Polski. Najbardziej zagrożone są województwa na wschodzie naszego kraju, w tym województwo podlaskie.
Mapa ASF przedstawia również ostatnie występujące ogniska choroby. W podlaskim wystąpiło ono 3 lipca 2020 roku w gospodarstwie, w którym utrzymywano 122 świnie, położonym w miejscowości Olecko.
Afrykański pomór świń - co to?
Afrykański pomór świń (African Swine Fever - ASF) jest szybko szerzącą się, zakaźna chorobą wirusową, na którą podatne są świnie domowe, świniodziki oraz dziki. Zakażenie przebiega powoli i obejmuje większość zwierząt w stadzie, a śmiertelność sięga nawet 100 procent.
Wirus ASF jest wyjątkowo odporny na działanie niskich temperatur i zachowuje właściwości zakaźne we krwi, kale, tkankach przez okres nawet 3-6 miesięcy. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia lub życia.