• 1
  • 2
  • 3
wtorek, 24 listopad 2020 14:43

Afrykański pomór świń – dopłaty, wnioski do 1 grudnia, strefy ASF

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Ministerstwo rolnictwa poinformowało, że do dnia 1 grudnia 2020 roku rolnicy mogą składać wnioski o przyznanie pomocy przeznaczonej dla producentów świń na wyrównanie utraconych dochodów w związku z wystąpieniem ASF. Afrykański pomór świń spowodował, że możliwe będą dopłaty, ale zależne będą od strefy ASF.

Afrykański pomór świń – dopłaty

Wnioski o dopłatę przyjmuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), a dokładniej właściwy kierownik biura powiatowego Agencji. Dokument musi być sporządzony na formularzu opracowanym i udostępnionym na stronie internetowej Agencji. Wnioski można składać tylko do dnia 1 grudnia 2020 roku.

Kto może ubiegać się o dopłaty? „Pomoc dotyczy producentów świń prowadzących działalność rolniczą na obszarze objętym częścią II lub III załącznika do decyzji wykonawczej Komisji 2014/709/UE lub zapowietrzonym albo zagrożonym wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń” – możemy przeczytać w komunikacie.

Strefy ASF – co oznaczają?

W związku z tym, że afrykański pomór świń rozprzestrzenia się w Polsce, na terytorium kraju zostały wyznaczone obszary objęte różnymi restrykcjami:

- obszar zagrożenia (kolor niebieski na mapie),
- obszar objęty ograniczeniami (kolor czerwony na mapie),
- obszar ochronny (kolor żółty na mapie).

Co oznaczają poszczególne strefy ASF? Więcej na ten temat można przeczytać pod tym linkiem.

Mapa ASF 2020

W związku z występowaniem w naszym kraju afrykańskiego pomoru świń, wyznaczona została mapa, która podzielona jest na trzy strefy ASF. Przedstawia ona aktualną sytuację dotyczącą stanu ASF w poszczególnych regionach Polski. Najbardziej zagrożone są województwa na wschodzie naszego kraju, w tym województwo podlaskie.

Mapa ASF przedstawia również ostatnie występujące ogniska choroby. W podlaskim wystąpiło ono 3 lipca 2020 roku w gospodarstwie, w którym utrzymywano 122 świnie, położonym w miejscowości Olecko.

Afrykański pomór świń - co to?

Afrykański pomór świń (African Swine Fever - ASF) jest szybko szerzącą się, zakaźna chorobą wirusową, na którą podatne są świnie domowe, świniodziki oraz dziki. Zakażenie przebiega powoli i obejmuje większość zwierząt w stadzie, a śmiertelność sięga nawet 100 procent.

Wirus ASF jest wyjątkowo odporny na działanie niskich temperatur i zachowuje właściwości zakaźne we krwi, kale, tkankach przez okres nawet 3-6 miesięcy. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia lub życia.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot