• 1
  • 2
  • 3
środa, 25 listopad 2020 13:14

Emerytura Plus – ile wyniesie Trzynasta i Czternasta Emerytura?

Napisała

Emeryci i renciści w Polsce zastanawiają się, czy w związku z trwającą pandemią koronawirusa, Trzynasta i Czternasta Emerytura dojdzie do skutku. A jeśli tak się stanie, ile będą wynosiły owe świadczenia? Czy będzie waloryzacja emerytur i rent? Jak będzie wyglądała Emerytura Plus?

Emerytura Plus – Trzynasta Emerytura

Minister Rodziny i Polityki Społecznej informuje, że Trzynasta Emerytura w roku 2020 została wprowadzona w formie ustawy, jest więc zapisana w budżecie na 2021, dlatego też w przyszłym roku również będzie realizowana.

W roku 2020 „trzynastka” wynosiła 1200 zł brutto, czyli ok. 971 zł „na rękę”. To świadczenie będzie podlegało waloryzacji. W tej chwili jest ona równa emeryturze minimalnej, a w związku z tym, że minimalne świadczenie ulegnie podwyżce do 1250 zł brutto, do takiej kwoty wzrośnie Trzynasta Emerytura.

Czternasta Emerytura zagrożona?

To, że „trzynastka” w roku 2021 zostanie emerytom wypłacona, to już pewne. Jak sytuacja wygląda w przypadku tzw. „czternastki”? Projekt ustawy jest już gotowy. Został on przyjęty przez rząd i pod koniec roku będzie rozpatrywany w Sejmie.

Ile wyniesie Czternasta Emerytura? Jak podaje Super Express, „czternastka” prawdopodobnie będzie wynosiła 1300 zł brutto. Tę informację przekazał wiceminister Stanisław Szwed. Kwota Czternastej Emerytury nie będzie jednak identyczna dla wszystkich. Pełna „czternastka” będzie się należała tylko tym osobom, których świadczenie przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń (brutto) nie przekracza 2900 zł.

Co w przypadku, jeśli świadczenie przekroczy 2900 zł? Wtedy ma być stosowana zasada „złotówka za złotówkę”. Dla przykładu – osoba, której emerytura wynosi 3100 zł, otrzyma „czternastkę” pomniejszoną o 200 zł.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot