• 1
  • 2
  • 3
środa, 25 listopad 2020 14:46

Kolejny zjadliwy wirus coraz bliżej Polski. Czy czeka nas fala zakażeń?

Napisała

Do Polski docierają bardzo niepokojące informacje – kolejny wirus coraz bardziej zbliża się do granic naszego kraju. Czy to oznacza, że oprócz koronawirusa, będziemy zmagać się z falą dodatkowej choroby?

Informacje przekazywane przez naszych sąsiadów są naprawdę alarmujące – w listopadzie wirus ptasiej grypy dotarł do ośmiu krajów Unii Europejskiej. Najbardziej zagrożone są w tej chwili Niemcy. Stwierdzono tam bowiem najwięcej ognisk u drobiu domowego, jak i u ptaków dzikich. Liczba przypadków choroby stale rośnie.

Czy wirus grypy ptaków opanuje również Polskę? Jest to bardzo możliwe, ponieważ, jak podaje Główny Lekarz Weterynarii, niektóre z przypadków stwierdzonych u dzikich ptaków znalezionych na terenie Niemiec znajdowało się w bliskiej odległości od polskiej granicy. Ptasia grypa zbliża się więc do naszego kraju. A jest się czego obawiać, ponieważ oprócz podtypu wirusa  H5N8, który dominuje wśród stwierdzonych przypadków, potwierdzono również zakażenia podtypami H5N5 i H5N1, czyli wysoce zjadliwej grypy ptaków. W Polsce wirus ptasiej grypy był obecny ostatnio na początku 2020 roku.

Główny Inspektorat Weterynarii poinformował, że w tej chwili na terenie Europy chorują już nie tylko ptaki dziko żyjące (najczęściej są to ptaki blaszkodziobe, siewkowe oraz sokołowe), ale dotyczy to również tych w hodowlach. Ogniska choroby stwierdzono zarówno w gospodarstwach komercyjnych jak i u drobiu przydomowego.

Poniżej przedstawiamy wykaz krajów Unii Europejskiej, do których dotarła ptasia grypa (do 19 listopada):

- Niemcy - 10 ognisk u drobiu, 210 przypadków u dzikich ptaków,
- Niderlandy - 4 ogniska u drobiu, 41 przypadków u dzikich ptaków,
- Wielka Brytania - 2 ogniska u drobiu, 6 przypadków u dzikich ptaków,
- Dania - 1 ognisko u drobiu, 16 przypadków u dzikich ptaków,
- Francja - 1 ognisko u drobiu, 0 przypadków u dzikich ptaków,
- Szwecja - 1 ognisko u drobiu, 0 przypadków u dzikich ptaków,
- Belgia – 0 ognisk u drobiu, 3 przypadki u dzikich ptaków,
- Irlandia – 0 ognisk u drobiu, 3 przypadki u dzikich ptaków.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot