Wydrukuj tę stronę
środa, 25 listopad 2020 16:42

Zakaz używania telefonu na ulicy – nadchodzi rewolucja w przepisach

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Nachodzą spore zmiany, jeśli chodzi o przepisy ruchu drogowego. Mają one dotyczyć zarówno kierowców, jak i pieszych. Czego i od kiedy możemy się spodziewać? Znamy szczegóły.

We wtorek (24 listopada) zostały zatwierdzone przez Radę Ministrów zmiany zawarte w projekcie nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym. Powodem zmian jest chęć zwiększenia bezpieczeństwa pieszych na drogach.

Zmiany dla kierowców

Obecnie kierowcy, którzy zbliżają się do przejścia dla pieszych, muszą zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu, który znajduje się na pasach. Po wejściu w życie nowych przepisów kierowcy zbliżający się do przejścia będą zobowiązani dodatkowo do:

- zmniejszenia prędkości pojazdu tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego,
- ustąpić pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście.

Kierujący pojazdami będą mieli więc obowiązek stworzenia możliwości bezpiecznego przejścia przez jezdnię, zarówno dla tych pieszych, którzy znajdują się na przejściu, jak również dla tych, którzy dopiero na przejście wchodzą.

Wyżej wymieniony przepis nie będzie dotyczył tramwajów.

Zakaz używania telefonu na ulicy – zmiany dla pieszych

Rewolucja w przepisach o ruchu drogowym dotyczyć ma także pieszych użytkowników dróg. Do tej pory pieszy ma obowiązek zachowania szczególnej ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko. Nowelizacja ma wprowadzić dodatkowo ten obowiązek również dla pieszych wchodzących na jezdnię lub torowisko.

Aby jeszcze bardziej zwiększyć bezpieczeństwo, pieszy będzie miał zakaz korzystania z telefonu komórkowego (a także z innych urządzeń elektronicznych) w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu, podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, torowisko lub przejście.

Wolniej w godzinach nocnych

Nowe przepisy mają wprowadzić również zmianę dopuszczalnej prędkości poruszania się pojazdów na obszarze zabudowanym w godzinach nocnych. W tej chwili jest to 60 km/h w godzinach od 23:00 do 5:00 oraz 50 km/h w pozostałych godzinach. Gdy nowelizacja wejdzie w życie, dopuszczalna prędkość pojazdów na obszarze zabudowanym będzie wynosić 50 km/h – bez względu na porę doby.

Większe odległości między autami

Nowelizacja ustawy spowoduje również zmianę wymaganej odległości między pojazdami poruszającymi się po autostradach i drogach ekspresowych. Bezpieczna odległość będzie wynosiła połowę aktualnej prędkości. Dla przykładu – kierowca, który jedzie 100 km/h będzie musiał poruszać się 50 m za poprzedzającym samochodem, zaś ten, który porusza się 120 km/h – 60 m.

Ta zasada nie będzie jednak dotyczyła przypadków, w których kierowca wykonuje manewr wyprzedzania.

Nowe przepisy mają wejść w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.