Wydrukuj tę stronę
czwartek, 26 listopad 2020 12:51

Coraz mniej czasu na wsparcie kwesty na odrestaurowanie zabytkowych nagrobków na augustowskim cmentarzu

Napisała

Trwająca na portalu zrzutka.pl zbiórka pieniędzy, której celem jest ratowania zabytkowych nagrobków na augustowskim cmentarzu już niedługo dobiega końca. Jeszcze tylko kilka dni pozostało na wsparcie odrestaurowania starych pomników na miejskiej nekropoli.

XII kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków na augustowskim cmentarzu w tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, przeniosła się do Internetu. Na stronie zrzutka.pl można wpłacać datki, a wszystkie zebrane środki zostaną przeznaczone na odrestaurowanie zabytkowych pomników.

Listopadowa kwesta jest wydarzeniem cyklicznym, trwającym od 2009 roku. Jego pomysłodawczynią jest nauczycielka II LO w Augustowie. Tego roku nie mogło być inaczej – zbiórka musiała się odbyć. Zazwyczaj każdego roku wyglądało to tak, że 1 listopada nauczyciele i uczniowie II LO, harcerze, przewodnicy turystyczni, władze samorządowe miasta i powiatu oraz augustowianie kwestowali, by pozyskać środki finansowe na odnowienie opuszczonych, zaniedbanych, starych nagrobków. Rok 2020 jest rokiem szczególnym, dlatego kwestę przeniesiono do sieci, a dokładniej na portal zrzutka.pl.

„Zadań do zrealizowania jest wciąż wiele, bo wiele jest grobów, które nie mają opieki. Z dotychczas zebranych funduszy (w czasie 11 lat trwania kwesty zebraliśmy prawie 120 tys. zł) zorganizowane zostały trzy lapidaria, co w widoczny sposób uporządkowało przestrzeń cmentarza. W sumie odnowiono ponad 50 nagrobków i krzyży: granitowych, żeliwnych, marmurowych oraz z piaskowca, w tym m.in. Kwaterę Obrońców Ojczyzny, znajdującą się przy głównej alei, nieopodal kaplicy cmentarnej” – możemy przeczytać w opicie zrzutki.

Jak piszą organizatorzy kwesty, augustowski cmentarz pięknieje. Warto jednak nadal pomagać finansowo, aby coraz więcej opuszczonych, starych nagrobków mogło zostać uratowanych od zniszczenia.

Na tę chwilę zebrano 1640 zł, ale zbiórka cały czas trwa i nadal można ofiarować coś od siebie. Datki można wpłacać do 30 listopada pod tym linkiem.

Pamiętajcie, każda złotówka się liczy!

Źródło: UM Augustów / Facebook / zrzutka.pl