Wydrukuj tę stronę
piątek, 27 listopad 2020 16:00

Dodatkowa niedziela handlowa? Czy 6 grudnia sklepy będą otwarte?

Napisała
pixabay.com pixabay.com

W związku z nadchodzącymi świętami i możliwością pojawienia się wzmożonego ruchu w sklepach, powstał pomysł, aby w grudniu wprowadzona została dodatkowa niedziela handlowa. Czy w związku z tym 6 grudnia sklepy będą otwarte?

Dodatkowa niedziela handlowa – projekt czeka na przyjęcie przez Radę Ministrów

Za tym, aby niedziela handlowa 6 grudnia stała się rzeczywistością, apelowali przedstawiciele przedsiębiorców i samorządów. Takie posunięcie miałoby rozłożyć ruch w sklepach na więcej dni, aby nie tworzyły się kolejki, a ludzie masowo nie ruszyli na zakupy jednego dnia. Rząd dość sceptycznie podszedł do tego pomysłu, argumentując, że należy również uwzględnić zdanie przeciwników tego rozwiązania. Twierdzą oni, że pracownicy będą musieli wbrew umowom pracować o jedną niedzielę więcej w roku.

Czy 6 grudnia sklepy będą otwarte?

Dodatkowa niedziela handlowa w grudniu 2020, według zapisu w projekcie nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, ma zostać ustanowiona jednorazowo.

„Okres przedświąteczny, zwłaszcza przed Świętami Bożego Narodzenia, jest okresem, w którym liczba klientów dokonujących zakupów jest znaczna. Aby rozłożyć ten proces w czasie, a tym samym zmniejszyć liczbę klientów robiących zakupy w tym samym czasie, zasadne jest wprowadzenie dodatkowej niedzieli handlowej w dniu 6 grudnia 2020 r. Z jednej strony umożliwi to zachowanie ograniczeń sanitarnych w związku z trwającą epidemią, a z drugiej strony będzie miało pozytywny wpływ na przedsiębiorców, przyczyniając się do poprawy ich sytuacji finansowej" – możemy przeczytać w projekcie.

Wszystko wskazuje więc na to, że 6 grudnia sklepy będą otwarte.

Dodatkowa niedziela handlowa – kiedy decyzja?

Według Jarosława Gowina pomysł wprowadzenia jednego dodatkowego dnia handlowego w niedzielę jest wart rozważenia. W tej chwili projekt nowelizacji ustawy czeka już tylko na przyjęcie przez Radę Ministrów. Jeśli zostanie zaakceptowany, w grudniu 2020 będziemy mieli trzy niedziele handlowe - 6 grudnia, 13 grudnia oraz 20 grudnia. Nowela powinna być przegłosowana w najbliższą środę lub czwartek. Prawdopodobieństwo, że pojawi się dodatkowa niedziela handlowa, jest więc bardzo duże.