• 1
  • 2
  • 3
wtorek, 01 grudzień 2020 14:11

Rośnie liczba upadłości konsumenckich. Firmy i osoby fizyczne nie wytrzymały lockdownu

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Problemy spowodowane pandemią Covid-19 mają nie tylko przedsiębiorcy, ale i osoby fizyczne. Sądy ogłaszają coraz więcej upadłości konsumenckich. A do końca roku ma być ich jeszcze więcej!

Rośnie liczba firm, które wkraczają na ścieżkę restrukturyzacji. W ciągu dziewięciu miesięcy w Polsce wszczęto 457 postępowań restrukturyzacyjnych. Tylko we wrześniu upadłość konsumencką ogłoszono w stosunku do 1366 osób, a ich łączna liczba ma przekroczyć 12 tysięcy do końca tego roku.

Wskutek pandemii sądy mają zdecydowanie więcej spraw dotyczących upadłości konsumenckiej. Powoli zaczynają potwierdzać to statystyki. Dzieje się tak na skutek tego, że ludzie po prostu nie wytrzymywali lockdownu, ponieważ nie mieli tylu oszczędności. To samo dotyczy przedsiębiorstw – upadłości bądź zawieszanie działalności stają się niestety coraz bardziej powszechne.

Jak wynika z danych, upadłość we wrześniu ogłosiły 32 firmy, co oznacza wzrost o 33 procent w porównaniu z poprzednim miesiącem, ale w ujęciu rocznym spadek o 35 procent. Liczba niewypłacalności (postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych) sięgnęła 124, a więc była wyższa o 35 procent niż w sierpniu i o 23 procent większa niż przed rokiem.

Problemy spowodowane pandemią mają jednak nie tylko firmy, ale i osoby fizyczne. Do końca września br. w Monitorze Sądowym i Gospodarczym opublikowano aż 8030 upadłości konsumenckich. To oznacza, że po dziewięciu miesiącach było ich więcej niż w całym ubiegłym roku! Tylko we wrześniu ogłoszono upadłość w stosunku do 1366 osób, a według prognoz ich łączna liczba przekroczy 12 tysięcy do końca tego roku.

Trudna sytuacja finansowa firm oraz konsumentów spowodowała natężenie spraw z tym związanych w sądach, w związku z czym instytucje te mają bardzo duże opóźnienia w sprawach wszelkiego rodzaju. Przepustowość sądów jest ograniczona, ale nie ulega wątpliwości, że sytuacja wymaga uporządkowania.

Ważnym jest w tej kwestii również przygotowanie zarówno pełnomocników, jak i klientów, ale też gotowości do kompromisu i chęci jak najszybszego załatwienia sprawy. Rozstrzygnięcie sporu sądowego można przyspieszyć, przychodząc na rozprawę dobrze przygotowanym, z pełną dokumentacją. Przed rozprawą warto też porozmawiać z pełnomocnikiem drugiej strony i spróbować wspólnie wypracować kompromis, ponieważ ugoda pozasądowa jest zdecydowanie szybsza i tańsza dla klienta. Coraz więcej osób decyduje się właśnie na takie polubowne rozstrzygnięcie sporu.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot